Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

O SZKÓŁCE


Clematis - Szkółka Pojemnikowa, powstała w 1989 r. w Jawczycach k/Warszawy, a w 1996 r. została przeniesiona do Pruszkowa, gdzie mieści się do tej pory.

Szkółka ma powierzchnię 9 ha, z tego uprawy w pojemnikach zajmują ponad 7,5 ha.


Więcej o szkółce...

 

 
   

Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Zapraszamy do obejrzenia filmu o naszej szkółce, który prezentuje jej założycieli, zespół wykształconych i zaangażowanych pracowników, organizację produkcji oraz stosowane technologie. Film wskazuje również na bogaty asortyment (w tym wiele odmian własnej hodowli i selekcji) oraz wysoką jakość roślin oferowanych do sprzedaży.

NAJNOWSZE PORADY FILMOWE:

Wisteria - odmiany glicyniiWisteria - odmiany glicynii
Clematis i inne pnącza na balkonie - sadzenieClematis i inne pnącza na balkonie - sadzenie
Clematis i inne pnącza na balkonie - pojemnikiClematis i inne pnącza na balkonie - pojemniki

WIĘCEJ FILMÓW ...

Oferta hurtowa


Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni. Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej. Możemy udzielić informacji o adresach najbliższych Państwa sklepów sprzedających nasze rośliny.

Więcej o ofercie...

Informacje o roślinach


Powojniki są pnącymi krzewami lub bylinami o przepięknych kwiatach, w niemal wszystkich możliwych kolorach. Wiele odmian ma również bardzo dekoracyjne owocostany. Aby uzyskać największy efekt zdobniczy, warto poznać ich wymagania, dobrać odpowiednie gatunki czy odmiany i właściwie przygotować stanowisko.

Więcej informacji o roślinach...

Encyklopedia pnączy

Encyklopedia pnączy


W encyklopedii pnączy umieściliśmy jedynie te najwartościowsze gatunki i odmiany pnączy ogrodowych, które można uprawiać w polskich warunkach klimatycznych i które są dostępne na polskim rynku. Należy pamiętać, że cechy roślin zależą od lokalnego klimatu, warunków uprawy oraz pory roku - dlatego zaobserwowane w ogrodzie mogą odbiegać od prezentowanych w encyklopedii.

Encyklopedia...

 • O SZKÓŁCE I PRODUKCJI

  Szkółka ma powierzchnię 9 ha, z tego uprawy w pojemnikach zajmują ponad 7,5 ha. Dysponujemy nowoczesnymi tunelami foliowymi i wszechstronnym wyposażeniem, pozwalającym produkować rośliny wysokiej jakości.

  Naszą główną specjalnością jest produkcja powojników (Clematis). W kolekcji mamy przeszło 450, a w produkcji ponad 280 gatunków i odmian, z tego 30 odmian wyhodowanych w naszej szkółce przez Szczepana Marczyńskiego.  WIĘCEJ O SZKÓŁCE
   
  Jakość
   
  Asortyment roślin
   
   
  Materiały informacyjne
   
  Obsługa
   
   
   
 • Tab 2 PL

  Złoty medal na Flowers-Expo w MoskwieZłoty medal na Flowers-Expo w Moskwie

  9-11 września 2013 r. braliśmy udział w wystawie Flowers-Expo w Moskwie, na której wyróżnione zostały odmiany z naszej szkółki.
  Do konkursu nowości zgłosiliśmy pełnokwiatowe odmiany powojników pochodzące z naszej szkółki: 'Diamond Ball'PBR, 'Kaiser'PBR oraz 'Mazury'. Zdobyły one złoty medal wystawy.


  Więcej
  Nagrody na Zieleń to Życie 2013Nagrody na Zieleń to Życie 2013

  Na 31. edycji wystawy "Zieleń to życie" otrzymaliśmy medal i wyróżnienie za dwie nowości.
  Brązowym medalem został nagrodzony wyjątkowo atrakcyjny powojnik 'Kaiser' PBR. Wyróżnienie otrzymała beznasienna, samopylna odmiana Actinidia arguta VITIKIWI®.


  Więcej
 • Tab 3 PL

  "Clematis i inne pnącza ogrodowe" - Szczepan Marczyński"Clematis i inne pnącza ogrodowe" - Szczepan Marczyński

  Wydawnictwo MULTICO w lipcu 2008 r. wydało książkę "Clematis i inne pnącza ogrodowe" autorstwa Szczepana Marczyńskiego. W książce tej opisano zarówno drzewiaste jak i bylinowe, wieloletnie (trwałe) pnącza ogrodowe, które wytrzymują polskie warunki klimatyczne i są dostępne w handlu. Większość z nich jest dotychczas mało znana i rzadko w Polsce uprawiana mimo ich licznych walorów.

  Więcej
  "Pnącza" - Szczepan Marczyński"Pnącza" - Szczepan Marczyński

  Wydawnictwo MULTICO wiosną 2011 r. wydało katalog "Pnącza" autorstwa Szczepana Marczyńskiego. Książka prezentuje 234 gatunki i odmiany wybranych, najwartościowszych pnączy sprawdzonych w polskich warunkach klimatycznych i dostępnych na polskim rynku. Uwzględnia nowości z 2010 r i niektóre z 2011r. 

  Więcej
 • Tab 4 PL

  "Clematis i inne pnącza ogrodowe" - Szczepan Marczyński25 lecie szkółki Clematis

  Już 25 lat produkujemy powojniki i inne pnącza ogrodowe, sprzedając je hurtowo w kraju i za granicą. Z małej szkółki działającej na 0,5 ha dzierżawionego pola i produkującej kilka tysięcy roślin, rozwinęliśmy się w nowoczesną firmę gospodarującą na 9 ha i produkującą ponad 2 miliony roślin rocznie.

  Obejrzyj folder
  Pnącza w mieściePnącza w zieleni miejskiej i przy drogach

  Pnącza w mieście mają wiele zastosowań, świetnie nadają się do okrywania murów budynków. Pnącza mają wiele walorów, czyniących je jedną z najcenniejszych grup roślin na terenach zurbanizowanych: Liście pnączy mogą zdobić teren rozmaitymi kolorami, nie tylko przeróżnymi odcieniami zieleni - wiele odmian ma barwne liście.

  Obejrzyj folder

Nasze odmiany

W 1992 r. na terenie szkółki dr Szczepan Marczyński rozpoczął hodowlę i selekcję własnych odmian pnączy, zwłaszcza powojników (Clematis). Uzyskanie nowej odmiany powojnika trwa 8-15 lat. W ciągu tego czasu obserwuje się tysiące siewek, z których corocznie eliminuje się ponad 70% mniej interesujących. Z pośród około 500 początkowo obserwowanych siewek, po latach uzyskuje się jedną nową odmianę. Pierwsze wyhodowane w ten sposób odmiany powojników: 'Barbara' PBR, 'Hania' PBR, 'Julka' PBR zaprezentowano publicznie i wprowadzono do sprzedaży latem 2001 r. Wszystkie trzy zostały dobrze przyjęte i osiągnęły sukcesy na wystawach międzynarodowych.

Dziś polskie odmiany wyhodowane w naszej szkółce można spotkać w ogrodach w różnych zakątkach świata. Do 2013 r. dr Szczepan Marczyński wyhodował 30 odmian powojników oraz 9 innych pnączy, posiada również wyłączne prawa na terenie Europy do 3 odmian pnączy innych hodowców.

Więcej o naszych odmianach...

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedin

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

 • fax: 22 722 26 63
 • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.