Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
pinterest
instagram
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:

Nowa odmiana aktinidii ostrolistnej ‘Bingo’

Dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW

Artykuł przedstawia wyniki badań morfologicznych i biologicznych cech nowej odmiany aktinidii ostrolistnej ‘Bingo’, uzyskanej w wyniku prac hodowlanych prowadzonych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW).

Dojrzałe owoce ‘Bingo’ na krzewie (fot. P. Latocha).
 

Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) jest rośliną uprawną od stosunkowo niedawna, dlatego zapotrzebowanie na odmiany nadające się do produkcji towarowej jest nadal duże. Artykuł prezentuje wyniki badań cech morfologicznych i biologicznych nowej mrozoodpornej odmiany aktinidii ostrolistnej ‘Bingo’, uzyskanej w wyniku prac hodowlanych prowadzonych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW).

Badania przeprowadzono w 2008 i 2009 r. ‘Bingo’ jest hybrydą F1 dwóch odmian: A. purpurea ‘Purpurna Sadova’ i A. arguta. W jej owocach dominują cechy A. arguta. Jagody ‘Bingo’ są owalne, spłaszczone po bokach, a ich średnia waga wynosi 8,1 g (do 14,4 g). Dojrzały owoc ma gładką, żółtozieloną skórkę z silnym różowoczerwonym rumieńcem. Potencjał plonowania (88,2 sztuk/1 m pędu owocującego) jest niższy niż w przypadku odmiany ‘Ananasnaya’, ale wyższy niż u odmiany ‘Jumbo’. Dojrzały owoc ‘Bingo’ jest bogaty w witaminę C, ma przyjemne właściwości sensoryczne i cieszy się dużą akceptacją konsumentów. Roślina może być z powodzeniem uprawiana w warunkach klimatycznych Polski centralnej.

Cały artykuł w oryginale (j. angieski):

Some morphological and biological features of ‘Bingo’ – a new hardy kiwifruit cultivar
from Warsaw University of Life Sciences (WULS) in Poland - Piotr Latocha

Zawiązki owoców, kwiaty i dojrzałe owoce odmiany 'Bingo' w porównaniu do innych popularnych odmian (fot. P. Latocha).
FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

  • fax: 22 722 26 63
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.