Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
pinterest
instagram
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:

Periploca - obwojnik

Periploca to rodzaj należący do rodziny Apocynaceae. Obwojniki to krzewy i pnacza występujące naturalnie na południu Europy, północy Afryki i w Azji Wschodniej. W naszym klimacie mozna uprawiać dwa gatunki: Periploca gracea i Periploca sepium.

Periploca graeca

 

Silnie rosnące pnącze, dorastające do wysokości 10 m (1-2 m przyrostu rocznie), pędami owijające się wokół podpór. Ma ładne liście, szerokolancetowate (kształtem przypominające liście wierzby białej), ciemnozielone, błyszczące, jesienią barwiące się na żółto.

Jego małe, purpurowobrązowe kwiaty (2,5 cm średnicy), o bardzo kunsztownej budowie, rozwijają się od czerwca do sierpnia. Po uszkodzeniu pędów wypływa sok mleczny.

Wymagania

Obwojnik ciemny lubi stanowiska słoneczne, toleruje przeciętne gleby, jest wystarczająco mrozoodporny i nie ma problemów z chorobami i szkodnikami. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jego pędy przycina się gdy nadmiernie się rozrosną. W marcu – kwietniu dobrze jest wyciąć pędy martwe, nadmiernie zagęszczające się i przeszkadzające sąsiednim roślinom.


Zastosowanie

Obwojnik ciemny jest wartościowym, acz mało jeszcze znanym, pnączem, do stosowania zarówno w zieleni publicznej jak i w ogrodach prywatnych. Ładnie wygląda posadzony przy altanach, pergolach, bramkach, ogrodzeniach lub starych drzewach. Ponieważ wytwarza odrosty korzeniowe lepiej nie sadzić go wśród cennych roślin.

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

  • fax: 22 722 26 63
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.