Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
pinterest
instagram
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:

Hydrangea anomala subsp. petiolaris - hortensja pnąca

Hortensja pnąca pochodzi z Dalekiego Wschodu i jest jednym z najbardziej oryginalnych i watrościowych pnaczy ogrodowych w naszym klimacie. Należy do rodziny Hydrangeaceae (hortensjowate).

Dużą ozdobę hortensji pnącej, na przełomie czerwca i lipca, stanowią białe, baldachowate kwiatostany o średnicy 15-25 cm. Są one złożone z kwiatów płodnych (drobne i niepozorne, obupłciowe) i płonych (większe, białe, bez pręcików i słupków). Kwitnienie rozpoczyna się po 2-6 latach po posadzeniu.

Interesująco wyglądają również liście hortensji – okrągłe, ząbkowane, umieszczone na długich ogonkach. Są ciemnozielone w lecie, a jesienią przebarwiają się na złocistożółty kolor. Hortensja pnąca wspina się przy pomocy korzeni przybyszowych wytwarzanych na lekko wijących się pędach, ładnych zimą, gdy pokrywa je czerwonobrunatna lub cynobrowobrunatna, lekko łuszcząca się kora. Hortensja przez pierwsze 2-3 lata rośnie wolno, ale po dobrym ukorzenieniu się, znacznie przyspiesza wzrost, przyrastając rocznie około 1 m. Finalnie dorasta do wysokości 10-20 m.

Hydrangea

 

Wymagania

Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych, w cieniu lub półcieniu, na glebach próchnicznych, wilgotnych, ale nie podmokłych, źle toleruje suszę. Preferuje gleby kwaśne, ale toleruje lekko alkaliczne. Całkowicie mrozoodporna. Jest bardzo popularna w wielu krajach, zwłaszcza o ostrzejszym klimacie (Norwegia, Szwecja, Finlandia, Niemcy). Często stosowana alternatywnie do bluszczu, który może przemarzać. Nie wymaga specjalnego cięcia, ale dobrze je znosi.


Zastosowanie

Może być stosowana jako pnącze do pokrywania dużych podpór, altan, pergoli, kratownic czy łuków. Świetna do obsadzania pni drzew, słupów lub kolumn oraz ścian o porowatej powierzchni. Warto pamiętać, że korzeniami przytrzymuje się zbyt słabo gładkich powierzchni, aby utrzymać ciężar dużej rośliny, zwłaszcza przy silnym, bocznym wietrze. Dlatego przy ścianach wymaga czasem dodatkowego wsparcia np. przez umocowane do nich pręty lub listwy. Hortensja pnąca jest również dobrą rośliną okrywową do stosowania w miejscach ocienionych.


 

Odmiany hortensji pnącej:

  • 'Cordifolia' - karłowa odmiana dorastająca do 1-1,5 m wysokości. Doskonała do małych ogrodów, na balkony i do pojemników;
  • TAKE A CHANCE® - odmiana o biało przebarwiających się liściach, dorasta do 4-6 m, dobra to zadarniania;
  • 'Mirranda' - odmiana z żółto obrzeżonymi liśćmi. Dobra do tworzenia zestawień barwnych.

 odmiany hortensji

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

  • fax: 22 722 26 63
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.