Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
pinterest
instagram
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:

Hedera - bluszcz

Bluszcz jest jednym z najpopularniejszych pnączy ogrodowych, uprawianym już w starożytnej Grecji i Rzymie. Należy do rodziny Araliaceae – araliowate. Jest to roślina długowieczna, najstarsze znane egzemplarze mają ponad 200 lat.

Najpopularniejszy u nas bluszcz pospolity jest zimozielonym pnączem dorastającym do 30 m wysokości, wytwarzającym 0,5-1 m przyrostu rocznie. Główną jego ozdobę stanowią ciemnozielone, zimozielone liście. Jest to pnącze samoczepne, może wspinać się po pionowych podporach dzięki korzeniom przybyszowym wytwarzanym na pędach.

Bluszcz przechodzi dwa stadia rozwoju: młodociane (wegetatywne) i dojrzałe (owocujące), znacznie różniące się między sobą wyglądem i charakterem wzrostu. Roślina w stanie młodocianym (najczęściej taką spotykamy) ma giętkie pędy z korzeniami czepnymi. Forma dojrzała ma sztywne pędy, czasami sterczące do góry, z z niedużą ilością lub bez korzeni czepnych. Liście stadium wegetatywnego są szeroko owalne, 3-5 klapowe, sercowate u podstawy. Liście na pędach owocujących są romboidalne lub owalne, bez klap.

Bluszcz kwitnie od września do listopada, ma niepozorne, zielono-białe kwiaty, zebrane w kuliste baldaszki. Owocem są czarnofioletowe pestkowce, dojrzewające w kwietniu – maju. Godne polecenia do powszechnego stosowania są odmiany o zielonych liściach, szczególnie:

  • 'Białystok'
  • 'Thorndale' - najlepsza okrywowa odmiana bluszczu. Ma dosyć duże ciemnozielone liście z jaśniejszym unerwieniem. Silnie rośnie i dobrze się krzewi. Polecana do stosowania w miejscach półcienistych i cienistych. Świetna do stosowania w zieleni publicznej. Najczęściej stosowana odmiana bluszczu w Stanach Zjednoczonych. Stosunkowo mrozoodporna.

  • 'Woerner' - odmiana o liściach ciemnozielonych z wyraźnym, białym unerwieniem. Polecana do stosowania w miejscach pół-cienistych i cienistych. Silnie rośnie, dobrze wspina się po ścianach, świetna do tworzenia osłon lub jako roślina okrywowa. Świetna do stosowania w zieleni publicznej. Stosunkowo mrozoodporna.

Z odmian o nakrapianych liściach godna polecenia jest odmiana 'Profesor Seneta'.

 

Wymagania

Najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu. Na stanowiskach słonecznych łatwiej podmarza. Nie lubi gleb suchych lub kwaśnych, ale dobrze toleruje większość przeciętnych gleb.

Zastosowanie

Świetny do stosowania jako roślina okrywowa, zastępując trawnik w miejscach ocienionych, np. u podstawy drzew. Bardzo dobrze nadaje się do obsadzania: drzew, pergoli, ścian, ogrodzeń i wszędzie tam gdzie zależy nam na zimozielonej osłonie czy okrywie.

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

  • fax: 22 722 26 63
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.