Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
pinterest
instagram
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:

Euonymus fortunei - trzmielina Fortune'a

Trzmieliny Fortune'a to zimozielone krzewinki pochodzące z Chin i Korei. Należą do rodziny Celastraceae – dławiszowate. Wytwarzają długie pędy ścielące się po ziemi lub wspinające za pomocą korzeni czepnych.

Euonymus fortunei 'Coloratus'
Euonymus fortunei 'Coloratus'

Osiąga 2-5, a nawet więcej metrów wysokości, przyrastając 0,5-1 m rocznie. Ma liście jajowate lub eliptyczne, zimozielone, skórzaste, długości 3-6 cm, kwiaty niepozorne, biało zielone. Owocami są zielonobiałe torebki, średnicy 5-6 cm, po pęknięciu odsłaniające nasiona w pomarańczowych osnówkach. Owoce zawiązują tylko dojrzałe rośliny. Wiele odmian barwno listnych nie zawiązuje owoców.


Wymagania

Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, ale dobrze znosi również miejsca słoneczne i cieniste. W miejscach dobrze oświetlonych liście odmian barwnych są bardziej kolorowe. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, ale toleruje gleby przeciętne i ubogie (np. odmiana 'Coloratus'). Trzmielina Fortune’a dobrze znosi warunki miejskie i jest względnie mrozoodporna.


Zastosowanie

Świetna roślina okrywowa. Do obsadzania dużych powierzchni, umacniania skarp i obsadzania ogrodzeń najlepiej nadaje się odmiana 'Coloratus' – szczególnie polecana do stosowania w zieleni publicznej oraz w gorszych warunkach siedliskowych. Wszystkie odmiany dobrze wspinają się po pniach drzew, słupach, kratownicach, murach i skałach. Odmiany barwnolistne nadają się wyjątkowo dobrze do tworzenia obwódek, porastania wolnych przestrzeni między krzewami iglastymi i liściastymi oraz do tworzenia zestawień barwnych. Świetnie nadają się również do uprawy w dużych pojemnikach na balkonach czy tarasach, samodzielnie lub w kompozycjach z innymi roślinami.


 • 'Coloratus' - Najsilniej rosnąca odmiana. Liście duże (6cm), błyszczące, zimozielone, przyjmują jesienią barwę ciemnopurpurową, aby wiosną znów stać się zielonymi. Ta zmiana barw ożywia ogród. Świetna roślina okrywowa do sadzenia zarówno na stanowiskach słonecznych, półcienistych jak i cienistych, zwłaszcza do pokrywania dużych powierzchni. Posadzona przy płocie może wspinać się nawet do wysokości kilku metrów, tworząc zielone ogrodzenie. Sadzona w rozstawie 5 szt./m2przykryje teren w 1-2 sezony. Odporna na choroby i szkodniki oraz stosunkowo mrozoodporna.

 • 'Emerald Gaiety' - liście niewielkie (3 cm), ciemnozielone z białym, nieregularnym obrzeżeniem. Pędy płożą się po ziemi, pokrywając ją zielono-białą falą. Najlepiej sadzić 7-10 szt./m2. W ostrzejsze zimy może przemarzać.

 • 'Emerald'n Gold' - liście nieduże (3 cm), zielone z jaskrawo-żółtymi brzegami. Posadzone w silnym cieniu tracą żółtą barwę. Pędy mają tendencję do wznoszenia się do góry. Przycięte - dobrze pokrywają powierzchnię. Posadzone przy podporze (płot, drzewo, mur) dorastają do wysokości 2 i więcej metrów. Najlepiej sadzić 7-10 szt./m2. W ostrzejsze zimy może przemarzać.

 • 'Interbolwi'- (BLONDY)- Liście nieduże (3 cm), ciemnozielone z intensywnie żółtym środkiem. Pędy kładą się na ziemi nie wymagając przycinania. Nadaje się do obsadzania dużych powierzchni, wypełniania przestrzeni między wyższymi krzewami i tworzenia obwódek. Tworzy interesujący zielono-żółty kobierzec, zarówno w cieniu jak i na
  Euonymus fortunei 'Interbowli'
  Euonymus fortunei 'Interbowli'
  słońcu. Najlepiej sadzić 5-8 szt./m2. Jedna z najodporniejszych na mróz odmian trzmieliny.

 • 'Silver Queen' - Urocza roślina o stosunkowo dużych (5 cm) białozielonych liściach. Wiosną są one kremowożółte, potem mają zielony środek z szerokim kremowożółtym obrzeżeniem, które w lecie całkowicie bieleje. Dobrze znosi cięcie, dając szybko zwarte kobierce. Pozostawiona bez cięcia może wspinać się do góry dorastając w ciągu kilku lat do 2-3 m wysokości, kwitnąć (kwiaty niepozorne) i owocować. W ostre zimy może przemarzać. Dobrze nadaje się do stosowania w zieleni publicznej, świetna roślina okrywowa, ale może być stosowana również do wypełniania przestrzeni między wyższymi krzewami i tworzenia obwódek. Najlepiej sadzić w rozstawie 5-8 szt./m2.

 • 'Sunspot' - Liście nieduże (4 cm), ciemnozielone z intensywnie żółtym środkiem, eliptycznych, wyraźnie karbowanych. W zimie lekko czerwienieją. Młode pędy są żółte, kładą się na ziemi nie wymagając przycinania. Dobra roślina okrywowa. Nadaje się do obsadzania dużych powierzchni, wypełniania przestrzeni między wyższymi krzewami i tworzenia obwódek. Tworzy interesujący zielono-żółty kobierzec, zarówno w cieniu jak i na słońcu. Najlepiej sadzić 5-8 szt./m2. Jedna z najodporniejszych na mróz odmian trzmieliny.

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

 • fax: 22 722 26 63
 • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.