Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
pinterest
instagram
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:

Niskie rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe mogą zastąpić trawnik, tworzyć obwódki lub przykryć ziemię pod wyższymi roślinami przeciwdziałając wydmuchiwaniu jej przez wiatr, wypłukiwaniu przez wodę, przesychaniu oraz hamując wzrost chwastów.

Ułatwiają bardzo pielęgnację terenów zieleni obniżając potrzebny na to czas i koszty, a także podnoszą ich estetykę. Z powodzeniem mogą być stosowane zarówno w małych jak i dużych ogrodach oraz w zieleni publicznej. Najlepsze efekty dadzą rośliny prawidłowo dobrane do stanowiska, wielkości miejsca, które chcemy pokryć oraz do siły wzrostu sąsiadujących roślin.

Z powodzeniem można wykorzystać w tym celu zarówno pnącza, które pozbawione podpór będą płożyć się po ziemi, a charakteryzują się dużą dynamiką wzrostu, jak i wolniej rosnące krzewinki, które zdobić będą masą liści i/lub kwiatów. Można dobrać odmiany dobrze rosnące w półcieniu, czy nawet w cieniu (np. bluszcz, trzmielinę Fortune'a, hortensję pnącą, przywarkę oraz krzewinkę nie będącą pnączem - barwinek), a z zagospodarowaniem takich miejsc są często problemy. Są i takie, które poradzą sobie na słonecznych, lekko podsychających miejscach (np. odmiany Clematis z Grupy Tangutica). Są one odporne i mało wymagające.

 

Najlepszym powojnikiem okrywowym na duże powierzchnie jest Clematis z Grupy Heracleifolia 'Praecox'. Powstał jako mieszaniec powojnika pnącego (Clematis vitalba) i powojnika rurowatego (Clematis tubulosa) - bardzo podobnego do powojnika barszczolistnego (Clematis heracleifolia). Pędy tego powojnika płożą się po ziemi, dorastając rocznie do 3-4 m i w ciągu kilku tygodni przykrywają ją szczelnym kobiercem liści, głusząc chwasty i zabezpieczając glebę przed wysychaniem i przegrzaniem. Liście są trójdzielne, ciemnozielone, z ząbkowanymi brzegami. W lipcu i sierpniu roślinę pokrywają grona drobnych (3-4 cm średnicy) beżowofioletowych kwiatów. Powojnik 'Praecox' w warunkach Polski jest wystarczająco mrozoodporny. W zależności od miejsca, które ma okrywać należy go ciąć silnie lub średnio silnie. Sadzi się go 1-3 szt./m2.


 

Gdy mamy do okrycia mniejszą powierzchnię można stosować słabiej rosnącą odmianę 'Mrs Robert Brydon', przyrastającą rocznie do 2 m. Ma liście większe niż odmiana 'Praecox', ciemnozielone i błyszczące. Kwiaty są jasnofioletowe. Doskonałą okrywą będzie również powojnik 'Cassandra' o wzniesionym pokroju i sztywnych pędach i pachnących, ciemnoniebieskich kwiatach wabiących owody i motyle. Najlepiej sadzić 3-4 szt./m2.

Na małych powierzchniach można tworzyć okrywy również z innych powojników bylinowych, zwłaszcza z Grupy Integrifolia, które tworzą kwieciste kobierce. Wyjątkowo dobrze sprawdzają się szczelnie pokrywająca glebę 'Sizaia Ptitsa' oraz wyjątkowo długo kwitnąca 'Arabella' (1994). Barwne plamy w kompozycjach ogrodowych, na rabatach bylinowych i pomiędzy krzewami, można też uzyskać stosując odmiany 'Alionushka', 'Hakuree', 'Rooguchi', 'Pamiat Serdtsa', INSPIRATION 'Zoin'. W załeżności od odmiany należy je sadzić w rozstawie 4-6 szt./m2.

 

Na trochę większych powierzchniach można z powodzeniem stosować wiele odmian powojników z Grupy Atragene, Grupy Vitalba, Grupy Viticella lub Grupy Tangutica (te ostatnie zwłaszcza na stanowiskach słonecznych, bo najlepiej znoszą okresowe braki wody w podłożu).

 

 • Powojnik - Clematis Grupa Vitalba
  Szczególnie wartościową z tej grupy jest odmiana 'Paul Farges' SUMMER SNOW, która rośnie silnie, jest zdrowa, mało wymagająca i bardzo mrozoodporna, kwitnie latem (VII-IX). Znosi różne gleby i stanowiska. W zależności od potrzeby i dostępnej przestrzeni, ciąć wiosną silnie (20-40 cm od podstawy) lub średnio silnie (100-150 cm od podstawy). Najlepiej sadzić 1-3 szt./m2.

 • Powojnik - Clematis Grupa Viticella
  Pnącza kwitnące w lecie, długo i obficie. Są zdrowe i odporne, zadawalający się przeciętnymi glebami. Pozostawione bez podpór płożą się tworząc barwne kobierce. Szczególnie wartościowe są: niebieskie 'Emilia Plater' i 'Prince Charles', fioletowe 'Etoile Violette' i 'Polish Spirit', różowe: 'Krakowiak'PBR, czerwone 'Mme Julia Correvon' i 'Kermesina' oraz lilaróż 'Solina'. Corocznie wiosną ciąć silnie 20-40 cm od podstawy. Najlepiej sadzić 2-4 szt./m2.
 

 • Powojnik - Clematis Grupa Tangutica
  Wywodzi się od C. tangutica i C. orientalis. Pnącza kwitnące żółto, obficie (VI-X). Bez wsparcia płożą się tworząc okrywy. Szczególnie wartościowe są odmiany: 'Lambton Park', 'Bill MacKenzie' i 'Aureolin'. Lubią miejsca słoneczne. Mrozoodporne, małe wymagania, tolerują podsychające, ubogie gleby. Nie lubią gleb zwięzłych, podmokłych (konieczny drenaż). Najlepiej ciąć je silnie (w III-IV), 10-40 cm od podstawy, w innym wypadku kwitna mniej obficie i mogą ogołacać się od dołu rośliny. Najlepiej sadzić 1-3 szt./m2.

   

Do tworzenia okryw nadają się również inne pnącza, np. zimozielone trzmieliny Fortune'a i bluszcze, hortensje pnące oraz przywarki japońskie (doskonałe do zadarniania miejsc ocienionych), winobluszcze pięciolistkowe (zwłaszcza na duże powierzchnie), a w miejscach osłoniętych zachodniej, południowej i centralnej Polski - wiciokrzewy japońskie oraz akebie pięciolistkowe.

 • Trzmielina Fortune'a - Euonymus fotunei
  Niska krzewinka zimozielona lub półzimozielona. Świetna roślina okrywowa do sadzenia zarówno na stanowiskach słonecznych, półcienistych, jak i cienistych,
  • 'Coloratus' - najsilniej rosnąca odmiana, najlepsza do tworzenia okryw na dużych powierzchniach. Liście duże (6 cm), błyszczące, zimozielone, przyjmują jesienią barwę ciemnopurpurową, aby wiosną znów stać się zielonymi. Posadzona przy płocie może wspinać się nawet do 2 m, tworząc zielone ogrodzenie. Sadzona w rozstawie 5-6 szt./m2 przykryje teren w 1-2 sezony. Odporna na choroby i szkodniki, stosunkowo mrozoodporna.
  • 'Emerald Gaiety' - liście niewielkie (3 cm), ciemnozielone z białym, nieregularnym obrzeżeniem. Pędy płożą się po ziemi, pokrywając ją zielono-białą falą. Najlepiej sadzić 7-10 szt./m2. W ostrzejsze zimy może wymarzać.
  • 'Emerald'n'Gold' - liście nieduże (3 cm), zielone z jaskrawo żółtymi brzegami. Posadzone w silnym cieniu tracą żółtą barwę. Pędy mają tendencję do wznoszenia się do góry. Przycięte - dobrze pokrywają powierzchnię. Posadzone przy podporze (płot, drzewo) wspinają się nawet do 2 m. Mogą tworzyć dobrą osłonę podstawy powojników przed słońcem. Najlepiej sadzić 7-10 szt./m2. W ostrzejsze zimy może przemarzać.
  • 'Interbolwi' - liście nieduże (3 cm), ciemnozielone z intensywnie żółtym środkiem. Pędy kładą się na ziemi nie wymagając przycinania. Nadaje się do obsadzania dużych powierzchni, wypełniania przestrzeni między wyższymi krzewami i tworzenia obwódek. Tworzy interesujący zielono-żółty kobierzec, zarówno w cieniu jak i na słońcu. Najlepiej sadzić 5-8 szt./m2. Jedna z najodporniejszych na mróz odmian trzmieliny.
  • 'Kewensis' - zwarta, niska odmiana o małych liściach (1-1,5 cm), zimozielonych, ciemnozielonych i czerwieniających jesienią. Doskonała do zadarniania małych powierzchni, jest mało ekspansywna. Wymaga cierpliwości przez pierwsze 1-2 lata uprawy, gdy się zagęści i dobrze ukorzeni. Znosi umiarkowane deptanie. Najlepiej sadzić w rozstawie 10-15 szt./m2.
  • 'Silver Queen' - urocza roślina o stosunkowo dużych (5 cm) biało-zielonych liściach. Wiosną są one kremowożółte, potem mają zielony środek z szerokim kremowożółtym obrzeżeniem, które w lecie całkowicie bieleje. Dobrze znosi cięcie, dając szybko zwarte kobierce. Pozostawiona bez cięcia może wspinać się do góry dorastając w ciągu kilku lat do 2-3 m wysokości, kwitnąć (kwiaty niepozorne) i owocować. Najlepiej sadzić 5-8 szt./m2. Do stosowania w miejscach osłoniętych w zachodniej, południowej i centralnej Polsce jako roślina okrywowa, do wypełniania przestrzeni między wyższymi krzewami i tworzenia obwódek.
  • 'Sunspot' - liście nieduże (4 cm), ciemnozielone z intensywnie żółtym środkiem, eliptycznych, wyraźnie karbowanych. W zimie lekko czerwienieją. Młode pędy są żółte, kładą się na ziemi nie wymagając przycinania. Nadaje się do obsadzania dużych powierzchni, wypełniania przestrzeni między wyższymi krzewami i tworzenia obwódek. Tworzy interesujący zielono-żółty kobierzec, zarówno w cieniu jak i na słońcu. Najlepiej sadzić 5-8 szt./m2. Jedna z najodporniejszych na mróz odmian trzmieliny.

 

 • Bluszcz pospolity - Hedera helix
  Bardzo dobre pnącze zimozielone na okrywy w miejscach zacienionych, pod konarami drzew, po których może się wspinać. Najlepiej sadzić 3-5 szt./m2.
  • 'Białystok' - silnie rosnąca, dobrze krzewiąca się polska odmiana bluszczu, wyselekcjonowana w północno-wschodniej Polsce. Liście duże (8-12 cm), najczęściej z 5 klapami, zimozielone. Odmiana bardziej mrozoodporna i bardziej odporna na bakteriozy od innych oferowanych w handlu.
  • 'Thorndale' - liście duże (10 cm), zimozielone, ciemnozielone z jaśniejszą zielenią wzdłuż nerwów. Bujnie rośnie, szybko pokrywając glebę - zwłaszcza w cieniu i półcieniu tworząc zwarty kobierzec. Wspina się po ścianach, pniach drzew lub innych podporach dorastając nawet do 30 m. Jedna z najodporniejszych na mróz odmian bluszczu.
  • 'Woerner' - silnie rośnie i dobrze się krzewi jest stosunkowo mrozoodporna. Liście duże (8-12 cm), najczęściej z 5 klapami, skórzaste, zimozielone, ciemnozielone, z wyraźnym, białym unerwieniem. Może osiągnąć ponad 20 m wysokości, przyrastając około 1 m rocznie.

 

 • Hortensja pnąca - Hydrangea anomala subsp. petiolaris
  Liście duże (10 cm), zielone, jesienią żółte, opadające na zimę. Dobra roślina okrywowa do cienia lub półcienia. Po porowatych podporach wspina się przy pomocy korzeni przybyszowych - dorasta nawet do 20 m (0,5-1 m rocznie). Nie lubi gleb suchych i zasadowych. Najlepiej sadzić 2-4 szt./m2. Całkowicie mrozoodporna.
  • 'Mirranda' - odmiana o liściach z jasnożółtozielonym obrzeżeniem.
  • TAKE A CHANCE™ - o biało przebarwiających się liściach.

   

 • Przywarka japońska - Schizophragma hydrangeoides
  Dobra roślina okrywowa do cienia lub półcienia. Liście zielone. Kwiaty białe w VII. Po porowatych podporach wspina się korzeniami przybyszowymi - dorastając do 10 m (0,5 m rocznie). Nie lubi gleb suchych i zasadowych. Sadzić w miejscach osłoniętych. Najlepiej sadzić 2-4 szt./m2.
  • 'Moonlight' - odmiana o liściach ze srebrzystoszarym cieniowaniem.
  • 'Roseum' ma jasnoróżowe kwiaty i ciemnozielone liście z czerwonawym odcieniem.
 • Winobluszcz pięciolistkowy - Parthenocissus quinquefolia
  Silne pnącze (1-2 m rocznie). Może być stosowany jako roślina okrywowa, zwłaszcza na dużych powierzchniach, na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Liście zielone latem, szkarłatne jesienią. Mało wymagający, zdrowy, całkowicie mrozoodporny. Najlepiej sadzić 1-2 szt./m2.
  • REDWALL® 'Troki' - polska odmiana o wyjątkowo ładnych, dużych, błyszczących liściach, zielonych latem, a purpurowych jesienią.
 • Winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta
  Całkowicie mrozoodporne, zdrowe, silnie rosnące pnącze (1-2 m rocznie). Może być stosowany jako roślina okrywowa, zwłaszcza na dużych powierzchniach, na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Liście zielone latem, szkarłatne jesienią. Najlepiej sadzić 1-2 szt./m2.
 • Wiciokrzew japoński - Lonicera japonica
  Pnącze o pół zimozielonych liściach. Zdrowe, mało wymagające, silnie rośnie (1-2 m rocznie). Dobra roślina okrywowa. Najlepiej sadzić 1-2 szt./m2. W ostre zimy może nadmarzać. Poleca na stosowania w cieplejszych rejonach Polski lub w miejscach osłoniętych.
  • 'Aureoreticulata' - żółtozielone liście, średnio silny wzrost (1 m rocznie), stosować w miejscach osłoniętych.
  • 'Halliana' - silnie rośnie (1-2 m rocznie), długo obficie kwitnie, kwiaty pachną. Do pokrywania dużych powierzchni.
  • 'Purpurea' - liście zimozielone, purpurowe jesienią i zimą. Kwiaty początkowo białe, potem żółte.
 • Akebia pięciolistkowa - Akebia quinata
  Roślina ekspansywna, szczególnie przydatna w dużych ogrodach i do pokrywania dużych przestrzeni w półcieniu. Dorasta do 5-6 m (1-3 m rocznie), owijając się wokół podpór. Pędy pozostawione bez wsparcia płożą się po ziemi, ukorzeniając się i rozrastając. Może rosnąć na każdej przeciętnej glebie. Najlepiej sadzić 1-2 szt./m2.
  • 'Variegata' - liście półzimozielone, złożone z 5 skórzastych ciemnozielonych listków z białymi, nieregularnymi plamkami.

 

Poza pnączami doskonałymi krzewinkami okrywowymi są uroczo kwitnące barwinki i zimozielona runianka japońska.

 • Barwinek pospolity - Vinca minor
  Zimozielona krzewinka. Liście drobne (3 cm), ciemnozielone. Pędy przyrastają rocznie 30-80 cm, płożąc się i zakorzeniając - pokrywają szczelnie glebę. Dodatkową ozdobę stanowią kwiaty - u gatunku niebieskie, u odmian: niebieskie, purpurowe lub białe. Najlepiej rośnie w półcieniu lub cieniu, na glebach umiarkowanie wilgotnych. Najlepiej sadzić 10 szt./m2. Wystarczająco mrozoodporna.
  • 'Alba' - kwiaty białe;
  • 'Atropurpurea' - kwiaty fioletowopurpurowe;
  • 'Evelyn'PBR - nowa cenna odmiana o białych kwiatach (IV-IX) i biało obrzeżonych lisciach - sport odmiany 'Ralph Shugert';
  • 'Gertrude Jekyll' - kwiaty lśniącobiałe, jedna z najwartościowszych z białych odmian;
  • ILLUMINATION 'Cahil' - odmiana o wyjątkowo dekoracyjnych lisciach - intensywnie żółtych, błyszczących z ciemnozielonymi brzegami;
  • 'La Grave' - kwiaty niebieskie, ładne błyszczące liście, silnie rośnie i dobrze się krzewi;
  • 'Plena' - kwiaty niebieskie, pełne;
  • 'Ralph Shugert' - kwiaty niebieskie, liście biało obrzeżone, bardzo dobra odmiana zarówno na stanowiska słoneczne jak i cieniste.
 • Barwinek większy - Vinca major
  Silnie rosnąca krzewinka o płożących się pędach pokrytych dużymi (4-8 cm śr.), zimozielonymi, ciemnozielonymi liśćmi. Jest umiarkowanie mrozoodporna (strefa 6B/7) i bez problemów można ją stosować w Polsce zachodniej, ale w osłoniętych miejscach Polski centralnej też sobie bardzo dobrze radzi. Nawet jeśli liście czy pędy przemarzną, dobrze odrasta z części podziemnych, zachowując się jak bylina. Świetna roślina okrywowa do stosowania w półcieniu i cieniu. Sadzić w rozstawie 5-7 szt./m2.
  • 'Maculata' - silnie rosnąca odmiana o ładnych liściach z żółtymi, nieregularnymi rozjaśnieniami w środku.
  • WOJO'S JEM 'Vinwoj' - bardzo dekoracyjna odmiana z kremowobiałymi, nieregularnymi przebarwieniami w środku liści.

 

 • Runianka japońska - Pachysandra terminalis
  Zimozielona, wolnorosnąca krzewinka tworząca zwarte, eleganckie okrywy o wysokości do 30 cm. W maju wytwarza drobne, białe kwiatostany. Dobrze rośnie w miejscach zacienionych, na glebach próchnicznych i wilgotnych. Toleruje zanieczyszczenie powietrza, dlatego można ją sadzić także w miastach. Najlepiej sadzić 10-15 szt./m2. Polecaną i najlepsza odmianą jest 'Green Carpet'.


Sadzenie

Do sadzenia należy dobrze przygotować podłoże usuwając chwasty, gruz i inne zanieczyszczenia oraz wzbogacając ziemię dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem. Gęstość sadzenia zależy od siły wzrostu roślin. Przestrzeń między posadzonymi roślinami dobrze jest wyściółkować korą.Pielęgnacja

Należy pamiętać o podlewaniu. Najlepszy efekt zapewniają linie samokroplujące. Co roku, wiosną (IV), rośliny powinny być nawożone. Pędy wyrastające zbyt wysoko lub nadmiernie rozrastające się na boki należy przycinać.

Mrozoodporność (zimotrwałość)

Przy poszczególnych roślinach podano, w jakich strefach mrozoodporności mogą być uprawiane zgodnie z klasyfikacją USDA (Ministerstwo Rolnictwa Stanów Zjednoczonych), powszechnie stosowaną w USA i coraz popularniejszą w Europie. Klasyfikacja ta oparta jest o przeciętne minimalne temperatury w poszczególnych regionach. Im mniejszy numer strefy, tym większa mrozoodporność rośliny.

Czytaj więcej: Mrozoodporność (zimotrwałość)

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

 • fax: 22 722 26 63
 • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.