Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
pinterest
instagram
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:

Wymagania

Przed nabyciem powojnika powinniśmy zastanowić się jakiej rośliny potrzebujemy - jakie ma spełniać funkcje, w jakich warunkach będzie rosła i po czym będzie się wspinać lub czy ma się płożyć.

Zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej lubiane są powojniki wielkokwiatowe. Trudno oprzeć się urokowi ich spektakularnych kwiatów, tym bardziej, że to wśród tej grupy powojników mamy najszerszy wybór w szkółkach i centrach ogrodniczych. Przy zakupie musimy jednak brać pod uwagę, że są to powojniki o największych wymaganiach i ich uprawie musimy poświęcić więcej uwagi. Jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami warto poprosić o poradę w wyborze odmiany.

Powojniki wielkokwiatowe są w naszym klimacie wystarczająco mrozoodporne. Rosną najlepiej na glebach żyznych, próchnicznych, zasobnych w wapń (pH 6 do 7), stale umiarkowanie wilgotnych, ale nie podmokłych. Większość tych roślin lubi, jeśli ich podstawa jest ocieniona, a górna część dobrze oświetlona.

 

Przy wyborze miejsca dla rośliny należy pamiętać, że powojniki wielkokwiatowe są bardzo wrażliwe na suszę i niską wilgotność powietrza. Źle rosną również w miejscach wietrznych - dotyczy to szczególnie odmian o bardzo dużych kwiatach jak 'Beautiful Bride'PBR. Wielkim kwiatom w pastelowych odcieniach nie służy również silna operacja słońca, kolory szybciej bledną a działki zaczynają smętnie przewisać, jak ma to miejsce u odmian 'Betty Risdon' czy 'Serafina' posadzonych w pełnym słońcu.

Powojniki botaniczne i bylinowe najczęściej mają mniejsze wymagania niż powojniki wielkokwiatowe. Ich wymagania zależą od gatunku czy grupy, do której należą.

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

  • fax: 22 722 26 63
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.