Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
pinterest
instagram
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:

Powojnik 'Emilia Plater' z Grupy Viticella

Clematis 'Emilia Plater'Clematis 'Emilia Plater' z Grupy Viticella, został wyróżniony przez British Clematis Society (Brytyjskie Towarzystwo Powojnikowe) "Certificate of Merit 2002". 'Emilia Plater' była jedyną odmianą obdarzoną tym wyróżnieniem w 2002 roku.

Clematis ‘Emilia Plater’ kwiat
Clematis ‘Emilia Plater’
fot. Sz. Marczyński

Szczepan Marczyński

 

Ocena roślin jest prowadzona na południu Anglii, w Chiswell niedaleko St. Albans na terenie rosarium. Od 1995 r. corocznie sadzone są tam po trzy rośliny z wielu odmian powojników, przy obeliskowych podporach i cotygodniowo obserwowane przez trzy lata. Przy ocenie bierze się pod uwagę przede wszystkim zdrowotność, witalność i dekoracyjność w ogrodzie poszczególnych odmian.

 

Clematis ‘Emilia Plater’ kwiat grono
Clematis ‘Emilia Plater’
fot. Sz. Marczyński

Clematis 'Emilia Plater' wyhodował Brat Stefan Franczak, Jezuita z Warszawy. Jest on autorem wielu bardzo wartościowych i cenionych na całym świecie odmian np.: 'Bałtyk', 'Błękitny Anioł', 'Dominika', 'Dorota', 'Jan Paweł II', 'Kacper', 'Kardynał Wyszyński', 'Matka Urszula Ledóchowska', 'Matka Siedliska', 'Monte Cassino', 'Polish Spirit', 'Syrena', 'Warszawska Nike', czy 'Westerplatte'.

Odmianę 'Emilia Plater' Brat Stefan wyselekcjonował w 1967 r., a wprowadził do sprzedaży w 1986 r.

Ma ona kwiaty jasnoniebieskofioletowe o średnicy około 10 cm, lekko przewisające, złożone z czterech szerokich działek.

Clematis ‘Emilia Plater’ okrywowa
Clematis ‘Emilia Plater’ jako roślina okrywowa
fot. Sz. Marczyński

Brzegi działek są lekko pofalowane, a na ich powierzchni widać wyraźnie fakturę i liczne ciemniejsze żyłki. Przez środek działek przebiega jasnofioletowy pas. Środek kwiatu wypełniają kremowe pręciki.

Odmiana kwitnie obficie od końca czerwca do końca września. Rośnie umiarkowanie silnie osiągając 2-3m. Wymaga dobrego oświetlenia, ale jest mało wymagająca i zadawolą się przeciętna glebą. Jest odporna na choroby. Wymaga corocznego silnego cięcia (3).

Odmiana 'Emilia Plater' nadaje się do powszechnego stosowania zarówno w małych ogrodach jak i w zieleni publicznej, zwłaszcza tam gdzie ograniczona jest pielęgnacja. Sadzić ją można przy altanach i innych podporach, ale również przy niedużych drzewach lub krzewach. Szczególnie ładnie komponuje się z roślinami o żółtych kwiatach lub liściach.

Z powodzeniem można ją łączyć z innymi odmianami powojników wymagającymi silnego cięcia, zwłaszcza z Grupy Viticella. Może być stosowana jako roślina okrywowa.Od wielu lat obserwuję powojnik 'Emilia Plater' w naszej kolekcji, wysoko go oceniam i polecam do powszechnego stosowania.


Clematis ‘Emilia Plater’ okrywowa
Clematis ‘Emilia Plater’ na jałowcu
fot. Sz. Marczyński
Clematis ‘Emilia Plater’ kwiaty
Clematis ‘Emilia Plater’
fot. Sz. Marczyński
Clematis ‘Emilia Plater’ wyroznienieFacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

  • fax: 22 722 26 63
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.