Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
pinterest
instagram
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:

Żółtolistny chmiel - Humulus lupulus 'Aureus'

Chmiel zwyczajny najczęściej jest kojarzony z piwem, gdyż jego owocostany są niezbędne do wytworzenia tego popularnego napoju. Mniej znany jest jako wartościowe, bujnie rosnące pnącze ogrodowe. Szczególnie cenna jest jego żółtolistna odmiana 'Aureus'.

Szczepan Marczyński 

Chmiel zwyczajny 'Aureus' na pergoli
Chmiel zwyczajny 'Aureus' na pergoli - fot. Sz. Marczyński

Chmiel zwyczajny 'Aureus' jest silnie rosnącą byliną o szorstkich, wijących się pędach. Dorastają one w ciągu roku do 6 m wysokości, a roślina może rozrosnąć się na szerokość 2-3 m, wytwarzając w ciągu kilku tygodni złocisty wał pędów i liści. Nadziemne pędy chmielu obumierają każdej jesieni, a wiosną wyrastają nowe z podziemnych części rośliny.

Liście są duże, głęboko klapowane (jak winorośli), ząbkowane, szorstkie, żółte przez cały sezon wegetacji. Chmiel jest rośliną dwupienną, a odmiana 'Aurea' klonem żeńskim, dlatego jesienią pokrywa się żółtymi "szyszkami".

 

Chmiel najlepiej rośnie i wybarwia się na stanowiskach słonecznych.

Chmiel zwyczajny 'Aureus' owoce
Owoce chmielu zwyczajnego 'Aureus'
fot. Sz. Marczyński

Nie ma specjalnych wymagań glebowych pod warunkiem, że gleba ma dużą pojemność wodną i jest średnio wilgotna lub wilgotna. Na glebach żyznych rośnie bujniej. Chmiel jest mrozoodporny i z powodzeniem może być uprawiany w strefach od 5 do 8.

Chmiel zwyczajny 'Aureus'
Liście chmielu zwyczajnego 'Aureus' - fot. Sz. Marczyński


Chmiel jest dobrą rośliną osłonową. Świetnie nadaje się do dużych i średnich ogrodów, zwłaszcza naturalistycznych oraz do zestawień barwnych. Pędy nie przytrzymują się same płaskich powierzchni (np. ścian), wspinają się natomiast bardzo dobrze po wszelkiego rodzaju podporach (np. drutach, tyczkach, palach...).

Dzięki bujnemu wzrostowi chmiel w ciągu paru tygodni może pokryć: ogrodzenia, drzewa, altanki, łuki, pergole lub inne podpory czy niskie budowle. Ponieważ jest dosyć ekspansywny i wytwarza podziemne rozłogi, nie powinien być sadzony w małych ogrodach oraz w pobliżu cennych roślin.


Najgroźniejszą chorobą chmielu jest mączniak rzekomy, powodujący powstawanie na liściach brunatnych, zasychających plam. Występuje zwłaszcza na roślinach rosnących w cieniu lub mających często moczone liście. Na stanowiskach suchych łatwo może być atakowany przez przędziorki i mszyce.

 

Chmiel zwyczajny 'Aureus' na ścianie
Chmiel zwyczajny 'Aureus' na ścianie
fot. Sz. Marczyński
Chmiel zwyczajny 'Aureus' na ogrodzeniu
Chmiel zwyczajny 'Aureus' na ogrodzeniu - fot. Sz. Marczyński

 

Chmiel zwyczajny 'Aureus' w donicy
Chmiel zwyczajny 'Aureus' w donicy
fot. Sz. Marczyński
Przykładowa etykieta ze zdjęciem i instrukcją
Przykładowa etykieta ze zdjęciem i instrukcją


Uwaga! W sprzedaży znajduje się często chmiel żółtolistny rozmnażany z nasion, którego liście słabo się wybarwiają. Dlatego warto zaopatrywać się tylko w sprawdzonych punktach sprzedających rośliny rozmnażane wegetatywnie i oznaczone barwną etykietą z opisem i instrukcją po polsku.

 

Chmiel zwyczajny 'Aureus' na płocie
Chmiel zwyczajny 'Aureus' na płocie
fot. Sz. Marczyński
FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

  • fax: 22 722 26 63
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.