Encyclopaedia - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy
Plant name
Plants height
from:     to: 
Annual growth
from:     to: 
Frost resistance zone
from:     to: 

Japanese Honeysuckle 'Kogel-mogel'

Lonicera japonica 'Kogel-mogel'

Japanese Honeysuckle 'Kogel-mogel'

Lonicera japonica 'Kogel-mogel'

Decoration form kwiaty, liście
Flowering month VI, VII VI, VII
Evergreen plant no
Plants height 3-4 m
Annual growth 0.5-1 m
Aspect 3/4 sun, 1/2 sun, 1/4 sun
Frost hardiness 6B - 9 Zones 6B - 9

Interesująca odmiana o zielonych liściach z szerokim, żółtym obrzeżeniem. Drobne, lekko pachnące kwiaty początkowo są kremoworóżowe, potem żółtopomarańczowe. Pojawiają się w czerwcu i lipcu. Sprawdzi się zarówno jako pnącze jak i roślina okrywowa.

JAK WYGLĄDA: Liście małe, dł. 3-4 cm, eliptyczne, jajowate, lekko zaostrzone, zielone z szerokim, żółtym obrzeżeniem. Liście opadają na zimę ale długo się utrzymują jesienią. Kwiaty nieduże, dł. 2-3 cm, w pąkach są ciemnoróżowe, po otwarciu kremoworóżowe a przekwitając zmieniają kolor na żółtopomarańczowy, lekko pachnące; rozwijają się VI-VII. Owoce to drobne, błyszczące czarnofioletowe jagody; dojrzewają IX-X. Pędy wijące się.

JAK ROŚNIE: Pnącze; pędy owijają się wokół podpór. Rośnie powoli. Dorasta do 3-4 m wys., rocznie przyrasta 1 m.

GDZIE POSADZIĆ: Preferuje stanowiska widne, osłonięte od silnych wiatrów. Toleruje przeciętne gleby jeśli nie są zbyt ubogie i podsychające. Nie w pełni mrozoodporne (strefa 6B-9). W ostre zimy może przemarzać.

JAK SADZIĆ I PIELĘGNOWAĆ: Przed posadzeniem pojemnik z rośliną zanurzyć w naczyniu z wodą na 10-30 min. Roślinę sadzi się w dole o wymiarach 40 x 40 x 40 cm, z wysypaną na dnie 10-cm warstwą dobrze rozłożonego obornika lub ziemi kompostowej, 0,5˗1 cm głębiej niż rosła dotychczas. Dół wypełnia się żyzną ziemią. Pnącze należy sadzić w odległości co najmniej 30 cm od ścian lub innych roślin. Nie wymaga cięcia, ale dobrze je znosi. Najlepiej ciąć wiosną (III), by nie ograniczać letniego kwitnienia.

JAK STOSOWAĆ: Nadaje się do sadzenia przy altanach, pergolach, ogrodzeniach, bramkach, kratkach i innych podporach. Dobra roślina okrywowa.

POCHODZENIE:  odmiana wyselekcjonowana i nazwana przez Szczepana Marczyńskiego. Wprowadzona do sprzedaży w 2020 r.