Encyclopaedia - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy
Plant name
Plants height
from:     to: 
Annual growth
from:     to: 
Frost resistance zone
from:     to: 

Atragene Group

Clematis 'Violet Surprise' PBR

Clematis 'Violet Surprise' PBR

Atragene Group

Clematis 'Violet Surprise' PBR

Clematis 'Violet Surprise' PBR

Color of flowers violet
Plants height 2.5-3 m
Flowers size medium
Flowering month V, VII, VIII V, VII, VIII
Aspect S, E, W
Pruning way 1 (none)
Frost hardiness 4 - 9 Zones 4 - 9

Intrygująca, nowa, polska odmiana o zawsze pełnych, ciemnofioletowych, dzwonkowatych kwiatach. Kwitnie najobficiej w maju i czerwcu. W ogrodzie może rosnąć przy różnych rodzajach podpór lub może przeplatać się z krzewami liściastymi i iglastymi.


JAK WYGLĄDA: Kwiaty średniej wielkości (duże jak na grupę Atragene), śr. 8-10 cm, pełne, ciemnofioletowe, z szarawymi przebarwieniami, dzwonkowate. Składają się z 4 lekko pofalowanych, ostro zakończonych działek i 33 prątniczek. Pręciki zielonkawe, prawie wszystkie przekształcone w prątniczki. Kwitnie najobficiej w maju i czerwcu, powtarza mniej obfite kwitnienie od połowy lipca do połowy września. Liście ciemnozielone, złożone trójlistkowe o piłkowanych brzegach.

JAK ROŚNIE: Pnącze; wspina się za pomocą ogonków liściowych. Rośnie umiarkowanie silnie. Dorasta do 2,5˗3 m wys.

GDZIE POSADZIĆ: Lubi miejsca dobrze oświetlone, ale nie gorące. Znosi półcień. Najlepiej rośnie na przeciętnie żyznych, umiarkowanie wilgotnych, dobrze zdrenowanych glebach. Odczyn gleby powinien być od obojętnego do lekko kwaśnego. Mrozoodporna (strefa 4˗9).

JAK SADZIĆ I PIELĘGNOWAĆ: Roślinę należy posadzić w dole (60 x 60 x 60 cm) z żyzną ziemią i 10-centymetrową warstwą drenażu na dnie, 0,5˗1 cm głębiej niż rosła w pojemniku (instruktaż sadzenia). Jest łatwa w uprawie. Nie wymaga cięcia. Gdy się nadmiernie rozrośnie, można ją przyciąć tuż po kwitnieniu w maju/czerwcu (instruktaż cięcia).

JAK STOSOWAĆ: Szczególnie przydatna do sadzenia przy ogrodzeniach, podporach ogrodowych, kamieniach, starych pniach, krzewach liściastych lub iglastych. Może być stosowana jako roślina okrywowa.

POCHODZENIE: Wyhodował Szczepan Marczyński, Polska. W sprzedaży od 2021 r. Więcej o odmianach z naszej szkółki...

PODOBNE ODMIANY: ‘Cecile’

PBR - rozmnażanie i produkcja bez licencji zabronione. Nr licencji UE EU 59069