Aktinidia i inne owocowe - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Aktinidia i inne owocowe

Wiele roślin z naszej oferty łączy walory roślin ozdobnych i użytkowych. Jadalne i smaczne owoce wytwarza aktinidia, akebia, aronia, cytryniec, jagoda Goji, jagoda kamczacka, jeżyna, malina, rokitnik i winorośl.

Actinidia kolomikta - aktinidia pstrolistna

Aktinidia pstrolistna jest najczęściej uprawiana ze względu na walory dekoracyjne, bardzo dużą odporność na mróz (strefa 4–8) oraz smaczne owoce. Wiosną liście Actinidia kolomikta przebarwiają się częściowo na biało. Z czasem jasne przebarwienia różowieją, co sprawia, że w maju–czerwcu liście stają się trójbarwne – zielone u podstawy, białe w środku i intensywnie różowe na końcach. Najefektowniej wybarwiają się liście egzemplarzy męskich rosnących w miejscach mocno nasłonecznionych.

Clematis Kolomikta

Aktinidia pstrolistna jest gatunkiem rozdzielnopłciowym, dwupiennym – osobno występują rośliny męskie i żeńskie. Kwiaty są małe, średnicy 1–2 cm, białe, przyjemnie lekko pachnące. Kwiaty rozwijają się w maju, 2–3 tygodnie wcześniej niż aktinidia ostrolistna. Owoce są mniejsze niż u odmian aktinidii ostrolistnej – mają około 2 cm długości; są smaczne, soczyste, słodkowinne. Z jednej rośliny można uzyskać do 10 kg owoców. Aktinidia pstrolistna do wytworzenia owoców potrzebuje ok. 130 dni bez przymrozków. Owoce dojrzewają w sierpniu i od razu opadają, co znacznie ogranicza szersze stosowanie tej rośliny dla celów konsumpcyjnych.

Aktinidia pstrolistna wytwarza substancje atrakcyjne dla kotów, które lubią gryźć liście i rozdrapywać pędy, dlatego przez pierwsze trzy lata uprawy podstawę rośliny należy zabezpieczać siatką. Przy pełnym zahartowaniu wytrzymuje nawet -40oC.

W Polsce znanych jest kilka odmian aktinidii pstrolistnej:

  • 'Adam' - polska odmiana męska o szczególnie ładnie wybarwiających się liściach i kwiatach męskich, dobrze zapylających żeńskie odmiany Actinidia kolomikta. Wyselekcjonowana przez Szczepana Marczyńskiego i wprowadzona do sprzedaży w 2001 r.;

Clematis Kolomikta

  • 'Dr Szymanowski' - polska, żeńska odmiana z cechami obupłciowości o ładnie wybarwionych liściach i smacznych owocach. Zaczyna obficie owocować w 4. –5. roku po posadzeniu;

Clematis Kolomikta

  • 'Sentyabraskaya' - ukraińska odmiana żeńska o ładnie wybarwiających się liściach. Zaczyna owocowanie w 3. –4. roku; jest plenna, ma owoce smaczne, lekko aromatyczne, dojrzewające w sierpniu;

Clematis Kolomikta

  • 'Vitakola' - rewelacyjna czeska żeńska odmiana rodząca mnóstwo wyjątkowo dużych, jak na ten gatunek i smacznych owoców. Ma dekoracyjne liście i kwiaty pachnące cytryną. Uatrakcyjni każdy ogród. Warta przetestowania w warunkach produkcyjnych tam, gdzie jest krótszy okres wegetacji oraz za ostry klimat, by uprawiać aktinidię ostrolistną.

Clematis Kolomikta