Aktinidia i inne owocowe

Wiele roślin z naszej oferty łączy walory roślin ozdobnych i użytkowych. Jadalne i smaczne owoce wytwarza aktinidia, akebia, aronia, cytryniec, jagoda Goji, jagoda kamczacka, jeżyna, malina, rokitnik i winorośl.

Actinidia kolomikta - aktinidia pstrolistna

  Aktinidia pstrolistna jest częściej uprawiana ze względu na walory dekoracyjne oraz bardzo dużą odporność na mróz (strefa 4-8). Wiosną liście Actinidia kolomikta przebarwiają się częściowo na biało. Z czasem jasne przebarwienia różowieją, co sprawia, w maju - czerwcu liście są trójbarwne: zielone u podstawy, białe w środku i intensywnie różowe na końcach. Najefektowniej wybarwiają się liście egzemplarzy męskich rosnących w miejscach mocno nasłonecznionych.

  Aktinidia pstrolistna na podporze na budynkuOwoce Actinidia kolomikta są mniejsze niż u odmian Actinidia arguta, mają około 2 cm długości, są smaczne, soczyste, słodkowinne. Z jednej rośliny można uzyskać 10 kg owoców. Aktinidia pstrolistna do wytworzenia owoców potrzebuje około 130 dni bez przymrozków. Owoce dojrzewają w sierpniu i od razu opadają, co znacznie ogranicza szersze stosowanie tej rośliny dla celów konsumpcyjnych.

  Rośliny aktinidii pstrolistnej wytwarzają substancje atrakcyjne dla kotów, które lubią gryźć liście i rozdrapywać pędy, dlatego przez pierwsze trzy lata uprawy dobrze jest podstawę zabezpieczyć siatką. Przy pełnym zahartowaniu wytrzymuje nawet -40oC.

  W Polsce znanych jest kilka odmian aktinidii pstrolistnej:

  • 'Adam' - polska odmiana męska o szczególnie ładnie wybarwiających się liściach i kwiatach męskich, dobrze zapylających żeńskie odmiany Actinidia kolomikta. Wyselekcjonowana przez Szczepana Marczyńskiego i wprowadzona do sprzedaży w 2001 r.;
  • 'Dr Szymanowski' - polska, żeńska odmiana z cechami obupłciowości o ładnie wybarwionych liściach i smacznych owocach. Zaczyna obficie owocować w 4-5 roku po posadzeniu;
  • 'Sentyabraskaya' - ukraińska odmiana żeńska, liście ładnie się wybarwiają. Zaczyna owocowanie w 3-4 roku, jest plenna, ma owoce smaczne, lekko aromatyczne, dojrzewające w sierpniu;
  • 'Vitakola'PBR - rewelacyjna czeska żeńska odmiana rodząca mnóstwo wyjątkowo dużych, jak na ten gatunek, smacznych owoców. Ma dekoracyjne liście i kwiaty pachnące cytryną. Uatrakcyjni każdy ogród.

  Przyjemnie pachnące kwiaty aktinidii pstrolistnej schowane są pod barwnymi liśćmi