Zastosowania pnączy - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Zastosowania pnączy

Pnącza w pojemnikach na balkonach i tarasach

Pnącza z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach na balkonach, tarasach czy w lodżiach. Pojemnikiem może być duża donica, wiadro, skrzynia, kosz itp. koniecznie z dużymi otworami odwadniającymi. Pojemnik powinien mieć minimum 20 l pojemności, 40 cm wysokości i 30 cm średnicy.

 

Clematis LITTLE LEMONS 'Zo14100' PBR

 

Powojniki

Clematis 'Piilu', 'Błękitny Aniół', 'Romantika', 'Warszawska Nike'

Powojniki sadzi się w dobrej ziemi próchnicznej z dodatkiem ziemi kompostowej. Jeśli nie mamy żyznej ziemi, możemy przygotować podłoże, mieszając równe objętości torfu wysokiego i rozdrobnionej kory sosnowej z dodatkiem 4-6 g zmielonej kredy oraz 4-5 g nawozu o spowolnionym działaniu (np. Substral Osmocote 5-6 M) na każdy litr podłoża. Podłoże w pojemnikach powinno mieć pH 5-6 (niższe niż przy uprawie w gruncie w normalnej glebie mineralnej). Roślinę powinno się posadzić  5-10 cm głębiej niż rosła dotychczas (powojniki z grupy Atragene  - 1 cm głębiej), a pojemniki wypełnić podłożem tak, aby do krawędzi pozostało 3-5 cm wolnej przestrzeni, co ułatwi podlewanie. Niedostateczne podlanie jest najczęstszym błędem popełnianym przy uprawie powojników w pojemnikach. Powinno się tak podlewać, aby po jego zakończeniu podłoże było nasycone wodą do samego dna.

Aby uzyskać rośliny dobrze rosnące i obficie kwitnące, należy dobrać odmiany dobrze znoszące uprawę w pojemnikach i zapewnić im odpowiednie warunki: jednorazowe zasilanie nawozami o spowolnionym działaniu co roku w końcu kwietnia lub regularne zasilanie roztworem nawozów od IV do VII, przeciwdziałanie nagrzewaniu się pojemnika i podłoża, unikanie silnych wiatrów, podpory dla wspinających się pędów.

Powojniki uprawiane w pojemnikach najlepiej zimować w chłodnych piwnicach (0-5oC) lub zadołować je w ogrodzie w ziemi, tak aby podstawa rośliny znajdowała się 5 cm pod powierzchnią ziemi. Można je także zimować na balkonie czy tarasie,ustawiając na grubej płycie styropianowej i otaczając pojemnik konstrukcją z płyt styropianowych, sklejki lub kartonu. Tak otoczony pojemnik zasypujemy rozdrobnionym styropianem lub innym nienasiąkającym materiałem izolacyjnym. Izolacja z każdej strony pojemnika powinna mieć grubość co najmniej 10 cm a od góry zabezpieczenie przed deszczem. Pozostawienie powojników na zimę na balkonie bez zabezpieczenia może spowodować przemarznięcie korzeni.

Clematis 'Julka'PBR
Clematis 'Viva Polonia'PBR
Clematis 'Taiga'PBR

Powojniki nadające się do uprawy pojemnikowej: 'Błękitny Anioł', 'Birthday Girl'PBR 'Comtesse de Bouchaud', 'Doctor Ruppel', 'Etoile Violette', 'Generał Sikorski', 'Hagley Hybrid', 'Hania', 'Hot Kisses'PBR, 'Hot Love'PBR'Jackmanii', 'Jerzy Popiełuszko', 'Julka'PBR, 'Kaiser'PBR 'Kardynał Wyszyński', 'Mme Julia Correvon', 'Maria Skłodowska Curie'PBR 'Monte Cassino', 'Mrs Cholmondeley', 'Multi Blue', 'Nelly Moser', 'Niobe', 'Polish Spirit', 'Rouge Cardinal', 'The President', 'Ville de Lyon', 'Warszawska Nike', oraz wszystkie odmiany z grupy Atragene i grupy Viticella.

Inne pnącza

Parthenocissus quinquefolia
Vitis amurensis

Oprócz powojników  w pojemnikach na tarasach i balkonach można uprawiać większość pnączy. Szczególnie dobrze to tego celu nadaje się winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia), wymaga jednak dużego pojemnikaa (10-30 l). W Polsce zachodniej, gdzie jest łagodniejszy klimat, można posadzić również winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata). 
Należy pamiętać, że pnącza rosnące w pojemnikach wymagają regularnego podlewania, często bardzo intensywnego.
 

 

Obejrzyj filmy:

Clematis i inne pnącza na balkonie - pojemniki

Clematis i inne pnącza na balkonie - sadzenie

Pnącza - zabezpieczanie roślin w pojemnikach