Zastosowania pnączy

Na kwiaty cięte

Cięte kwiaty powojników mogą stanowić piękną ozdobę mieszkań. Ich barwy świetnie ze sobą współgrają a wymyślny kształt i lekkie poskręcanie pędów pozwala na stworzenie uroczych kompozycji. Aby zwiększyć ich trwałość powinniśmy je właściwie przygotować.

Najlepiej ścinać pędy grube, silnie zdrewniałe, zakończone dopiero rozwijającymi się pąkami (najlepiej gdy pąki są rozwinięte w około 70%). Z pędu powinno się usunąć wszystkie liście lub ich większość w celu ograniczenia transpiracji.

Całe pędy z kwiatami powinno się zanurzyć w zimnej wodzie (np. kładąc w misce lub innym dużym naczyniu) na 10-12 godzin. Zamiast tego można zawinąć je w mokre gazety i umieścić w lodówce lub chłodni. Następnie należy przyciąć podstawy pędów ostrym nożem lub sekatorem i można wstawić je do wazonu. W zależności od odmiany i warunków zewnętrznych, powinny być dekoracyjne przez 3-14 dni.

Odmianami szczególnie dobrze nadającymi się na kwiat cięty są np.:


Na kwiat cięty z powodzeniem nadają się także inne odmiany oraz powojniki botaniczne. Szczególnie długo trzymają się powojniki bylinowe z grupy Integrifolia.

Owocostany powojników nadają się świetnie do cięcia, zasuszania i stosowania w suchych bukietach. Do odmian o najbardziej dekoracyjnych owocostanach należą między innymi: