Rośliny okrywowe - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe mogą zastąpić trawnik, tworzyć obwódki lub przykryć ziemię pod wyższymi roślinami przeciwdziałając wydmuchiwaniu jej przez wiatr, wypłukiwaniu przez wodę, przesychaniu oraz hamując wzrost chwastów.

Ułatwiają bardzo pielęgnację terenów zieleni obniżając potrzebny na to czas i koszty, a także podnoszą ich estetykę. Z powodzeniem mogą być stosowane zarówno w małych jak i dużych ogrodach oraz w zieleni publicznej. Najlepsze efekty dadzą rośliny prawidłowo dobrane do stanowiska, wielkości miejsca, które chcemy pokryć oraz do siły wzrostu sąsiadujących roślin.

Z powodzeniem można wykorzystać w tym celu zarówno pnącza, które pozbawione podpór będą płożyć się po ziemi, a charakteryzują się dużą dynamiką wzrostu, jak i wolniej rosnące krzewinki, które zdobić będą masą liści i/lub kwiatów. Można dobrać odmiany dobrze rosnące w półcieniu, czy nawet w cieniu (np. bluszcz, trzmielinę Fortune'a, hortensję pnącą, przywarkę oraz krzewinkę nie będącą pnączem - barwinek), a z zagospodarowaniem takich miejsc są często problemy. Są i takie, które poradzą sobie na słonecznych, lekko podsychających miejscach (np. odmiany Clematis z Grupy Tangutica). Są one odporne i mało wymagające.

 

Sadzenie i pielęgnacja roślin okrywowych

Do sadzenia należy dobrze przygotować podłoże usuwając chwasty, gruz i inne zanieczyszczenia oraz wzbogacając ziemię dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem. Gęstość sadzenia zależy od siły wzrostu roślin. Przestrzeń między posadzonymi roślinami dobrze jest wyściółkować korą.

Należy pamiętać o podlewaniu. Najlepszy efekt zapewniają linie samokroplujące. Co roku, wiosną (IV), rośliny powinny być nawożone. Pędy wyrastające zbyt wysoko lub nadmiernie rozrastające się na boki należy przycinać.

 

Rodzaj alstremeria, krasnolica (łac. Alstroemeria) naturalnie występuje w Ameryce Południowej i Środkowej. Stąd też się wzięła jej potoczna nazwa ­...

czytaj więcej

Do tworzenia okryw nadają się również inne pnącza, np. zimozielone trzmieliny Fortune'a i bluszcze, hortensje pnące orazprzywarki japońskie (doskonał...

czytaj więcej

Poza pnączami doskonałymi krzewinkami okrywowymi są uroczo kwitnące barwinki i zimozielona runianka japońska.

czytaj więcej

Najlepszym powojnikiem okrywowym na duże powierzchnie jest odmiana 'Praecox' z grupy Heracleifolia. Powstała jako mieszaniec powojnika pnącego (Clema...

czytaj więcej

Dlaczego róże okrywowe są warte zastosowania w każdym ogrodzie i zieleni publicznej?

Po pierwsze, szybko zakwitają po posadzeniu, po drugie, kwitną...

czytaj więcej