Rośliny okrywowe - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe mogą zastąpić trawnik, tworzyć obwódki lub przykryć ziemię pod wyższymi roślinami przeciwdziałając wydmuchiwaniu jej przez wiatr, wypłukiwaniu przez wodę, przesychaniu oraz hamując wzrost chwastów.

Ułatwiają bardzo pielęgnację terenów zieleni obniżając potrzebny na to czas i koszty, a także podnoszą ich estetykę. Z powodzeniem mogą być stosowane zarówno w małych jak i dużych ogrodach oraz w zieleni publicznej. Najlepsze efekty dadzą rośliny prawidłowo dobrane do stanowiska, wielkości miejsca, które chcemy pokryć oraz do siły wzrostu sąsiadujących roślin.

Z powodzeniem można wykorzystać w tym celu zarówno pnącza, które pozbawione podpór będą płożyć się po ziemi, a charakteryzują się dużą dynamiką wzrostu, jak i wolniej rosnące krzewinki, które zdobić będą masą liści i/lub kwiatów. Można dobrać odmiany dobrze rosnące w półcieniu, czy nawet w cieniu (np. bluszcz, trzmielinę Fortune'a, hortensję pnącą, przywarkę oraz krzewinkę nie będącą pnączem - barwinek), a z zagospodarowaniem takich miejsc są często problemy. Są i takie, które poradzą sobie na słonecznych, lekko podsychających miejscach (np. odmiany Clematis z Grupy Tangutica). Są one odporne i mało wymagające.

 

Sadzenie i pielęgnacja roślin okrywowych

Do sadzenia należy dobrze przygotować podłoże usuwając chwasty, gruz i inne zanieczyszczenia oraz wzbogacając ziemię dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem. Gęstość sadzenia zależy od siły wzrostu roślin. Przestrzeń między posadzonymi roślinami dobrze jest wyściółkować korą.

Należy pamiętać o podlewaniu. Najlepszy efekt zapewniają linie samokroplujące. Co roku, wiosną (IV), rośliny powinny być nawożone. Pędy wyrastające zbyt wysoko lub nadmiernie rozrastające się na boki należy przycinać.

 

Krzewinki na okrywy

Poza pnączami doskonałymi krzewinkami okrywowymi są uroczo kwitnące barwinki i zimozielona runianka japońska.

Barwinek pospolity - Vinca minor
Zimozielona krzewinka. Liście drobne (3 cm), ciemnozielone. Pędy przyrastają rocznie 30-80 cm, płożąc się i zakorzeniając - pokrywają szczelnie glebę. Dodatkową ozdobę stanowią kwiaty - u gatunku niebieskie, u odmian: niebieskie, purpurowe lub białe. Najlepiej rośnie w półcieniu lub cieniu, na glebach umiarkowanie wilgotnych. Najlepiej sadzić 10 szt./m2. Wystarczająco mrozoodporna.

  • 'Alba' - kwiaty białe;
  • 'Alba Variegata' - liście żółto-pstre, kwiaty białe;
  • 'Atropurpurea' - kwiaty fioletowopurpurowe;
  • 'Dart's Blue' - kwiaty niebieskie, liście ciemnozielone, pędy szczelnie pokrywają glebę;
  • 'Evelyn'PBR - nowa cenna odmiana o białych kwiatach (IV-IX) i biało obrzeżonych liściach - sport odmiany 'Ralph Shugert';
  • 'Gertrude Jekyll' - kwiaty lśniącobiałe, jedna z najwartościowszych z białych odmian;
  • ILLUMINATION 'Cahil' - odmiana o wyjątkowo dekoracyjnych liściach - intensywnie żółtych, błyszczących z ciemnozielonymi brzegami;
  • 'La Grave' - kwiaty niebieskie, ładne błyszczące liście, silnie rośnie i dobrze się krzewi;
  • 'Plena' - kwiaty niebieskie, pełne;
  • 'Ralph Shugert' - kwiaty niebieskie, liście biało obrzeżone, bardzo dobra odmiana zarówno na stanowiska słoneczne jak i cieniste.

 

Barwinek większy - Vinca major
Silnie rosnąca krzewinka o płożących się pędach pokrytych dużymi (4-8 cm śr.), zimozielonymi, ciemnozielonymi liśćmi. Jest umiarkowanie mrozoodporna (strefa 6B/7) i bez problemów można ją stosować w Polsce zachodniej, ale w osłoniętych miejscach Polski centralnej też sobie bardzo dobrze radzi. Nawet jeśli liście czy pędy przemarzną, dobrze odrasta z części podziemnych, zachowując się jak bylina. Świetna roślina okrywowa do stosowania w półcieniu i cieniu. Sadzić w rozstawie 5-7 szt./m2.

 • 'Maculata' - silnie rosnąca odmiana o ładnych liściach z żółtymi, nieregularnymi rozjaśnieniami w środku.
 • WOJO'S JEM 'Vinwoj' - bardzo dekoracyjna odmiana z kremowobiałymi, nieregularnymi przebarwieniami w środku liści.

 

Runianka japońska - Pachysandra terminalis

Zimozielona, wolnorosnąca krzewinka tworząca zwarte, eleganckie okrywy o wysokości do 30 cm. W maju wytwarza drobne, białe kwiatostany. Dobrze rośnie w miejscach zacienionych, na glebach próchnicznych i wilgotnych. Toleruje zanieczyszczenie powietrza, dlatego można ją sadzić także w miastach. Najlepiej sadzić 10-15 szt./m2. Polecaną i najlepsza odmianą jest 'Green Carpet'.