Rośliny okrywowe - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe mogą zastąpić trawnik, tworzyć obwódki lub przykryć ziemię pod wyższymi roślinami przeciwdziałając wydmuchiwaniu jej przez wiatr, wypłukiwaniu przez wodę, przesychaniu oraz hamując wzrost chwastów.

Ułatwiają bardzo pielęgnację terenów zieleni obniżając potrzebny na to czas i koszty, a także podnoszą ich estetykę. Z powodzeniem mogą być stosowane zarówno w małych jak i dużych ogrodach oraz w zieleni publicznej. Najlepsze efekty dadzą rośliny prawidłowo dobrane do stanowiska, wielkości miejsca, które chcemy pokryć oraz do siły wzrostu sąsiadujących roślin.

Z powodzeniem można wykorzystać w tym celu zarówno pnącza, które pozbawione podpór będą płożyć się po ziemi, a charakteryzują się dużą dynamiką wzrostu, jak i wolniej rosnące krzewinki, które zdobić będą masą liści i/lub kwiatów. Można dobrać odmiany dobrze rosnące w półcieniu, czy nawet w cieniu (np. bluszcz, trzmielinę Fortune'a, hortensję pnącą, przywarkę oraz krzewinkę nie będącą pnączem - barwinek), a z zagospodarowaniem takich miejsc są często problemy. Są i takie, które poradzą sobie na słonecznych, lekko podsychających miejscach (np. odmiany Clematis z Grupy Tangutica). Są one odporne i mało wymagające.

 

Sadzenie i pielęgnacja roślin okrywowych

Do sadzenia należy dobrze przygotować podłoże usuwając chwasty, gruz i inne zanieczyszczenia oraz wzbogacając ziemię dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem. Gęstość sadzenia zależy od siły wzrostu roślin. Przestrzeń między posadzonymi roślinami dobrze jest wyściółkować korą.

Należy pamiętać o podlewaniu. Najlepszy efekt zapewniają linie samokroplujące. Co roku, wiosną (IV), rośliny powinny być nawożone. Pędy wyrastające zbyt wysoko lub nadmiernie rozrastające się na boki należy przycinać.

 

Alstremeria ogrodowa z serii SUMMER PARADISE

Rodzaj alstremeria, krasnolica (łac. Alstroemeria) naturalnie występuje w Ameryce Południowej i Środkowej. Stąd też się wzięła jej potoczna nazwa ­ lilia Inków (ang. Peruvian lily). Znanych jest ponad 60 gatunków alstremerii oraz wiele odmian o okazałych kwiatach. Ta efektowna bylina trafiła do Europy w XVII wieku. Łacińską nazwę nadał jej Karol Linneusz na cześć swojego studenta Clasa Alstroemera.

Alstremeria uprawiana jest pod osłonami na kwiaty cięte, które są  bardzo cenione w kwiaciarstwie, ­w wazonach zachowują świeżość nawet do 20 dni.

Pędy alstremerii wyrastają z mięsistych podziemnych kłączy. Ich długość dochodzi do 100­-120 cm. Zakończone są baldachowatym kwiatostanem składającym się z kilkunastu egzotycznie wyglądających kwiatów.  

W krajach o łagodnych zimach (strefa 8-9 USDA) alstremeria uprawiana jest jako bylina zimująca w gruncie. W naszym klimacie do tej pory mogła być uprawiana jedynie w  donicach (na tarasach i balkonach), chowanych na zimę do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem.

Przykłady zastosowania Alstroemeria INDIAN SUMMER® 'Tesronto'PBR  -  w ogrodzie oraz w pojemniku    

 

Nowe odmiany z serii SUMMER PARADISE, wyhodowane w Holandii, mają wyższą mrozoodporność niż wcześniej uprawiane gatunki i odmiany. W naszym ogrodzie w Pruszkowie od kilku lat jest testowana odmiana INDIAN SUMMER® ‘Tesronto’PBR . Rośnie ona w gruncie i jak do tej pory przeżyła bez jakichkolwiek kłopotów wszystkie zimy.

 

Do serii SUMMER PARADISE należą odmiany:

INDIAN SUMMER® ‘Tesronto’PBR o trójbarwnych, czerwono-pomarańczowo-żółtych nakrapianych kwiatach i czekoladowo-bordowych liściach

 

HOLIDAY VALLEY® ’Tessumholid’PBR o dwubarwnych, czerwonopomarańczowo-żółtych, nakrapianych kwiatach i soczyście zielonych liściach

 

 

SUMMER BREEZE® ‘Tessumbre’PBR o dwubarwnych, żółto-pomarańczowych, nakrapianych kwiatach i czekoladowo-bordowych liściach z ciemnozielonym obrzeżeniem

TIMES VALLEY® ’Tesvaltime’PBR o trójbarwnych kremowo-różowo-żółtych, nakrapianych kwiatach i soczyście zielonych liściach

 

RIVER VALLEY® ‘Tessumriver’PBR  o dwubarwnych, amarantowo-żółtych nakrapianych kwiatach, Liście zielone z kremowym obrzeżeniem. 

VALLEY GIRL® ‘Tesvalgirl’PBR  o dwubarwnych, czerwonopomarańczowo-żółtych nakrapianych kwiatach i soczyście zielonych liściach

 

 

SPRING VALLEY® ‘Tesvalspri’PBR  o dwubarwnych, żółto-pomarańczowych nakrapianych kwiatach i soczyście zielonych liściach

SUMMER SKY® ‘Tessumsky’PBR o dwubarwnych, kremowo-żółtych nakrapianych kwiatach i soczyście zielonych liściach

 

Odmiany  TIMES VALLEY® , SPING VALLEY ® , VALLEY GIRL® dorastają do 40-50 cm wysokości, natomiast odmiana  RIVER VALLEY®  dorasta zaledwie do 30-40 cm, a pozostałe odmiany (tj. INDIAN SUMMER®SUMMER BREEZE®, SUMMER SKY® ) dorastają do 80-100 cm wysokości w zależności od odmiany. Pędy w miarę wzrostu rozchylają się na boki. Wszystkie wymienione odmiany kwitną bardzo obficie, od początku czerwca aż do końca października (do pierwszych przymrozków).

 

Gdzie i jak stosować?

Alstremerię można uprawiać zarówno w ogrodach przydomowych razem z innymi bylinami i krzewami, jak i w dużych pojemnikach (min. 10-litrowych) na balkonach i tarasach. Kwiaty można również ścinać do wazonu.

Jakiego stanowiska wymaga?

Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych do półcienistych, osłoniętych od wiatrów. Wymaga żyznej, próchnicznej, wilgotnej lecz przepuszczalnej gleby o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5).

Jak sadzić i pielęgnować?

Roślinę sadzimy w dole o wymiarach 30 x 30 x 30 cm. Na dnie wysypujemy ok. 10-centymetrową warstwę dobrze rozłożonego obornika lub ziemi kompostowej. Jeśli mamy w ogrodzie podłoże gliniaste, zamiast obornika należy ułożyć na dnie warstwę grubego żwiru, zapewniającą szybkie odprowadzanie nadmiaru wody. Po wyjęciu bryły z doniczki umieszczamy ją w dole, od 3 do 5 cm poniżej poziomu gleby, a następnie uzupełniamy wolną przestrzeń żyzną ziemią i udeptujemy. Powierzchnię wokół nowo posadzonej rośliny warto wyściółkować (np. korą), aby ograniczyć parowanie wody oraz utrudnić rozrost chwastów.

Alstroemeria INDIAN SUMMER® 'Tesronto'PBR w naszym ogrodzie w Pruszkowie, w różnych etapach kwitnienia - przed kwitnieniem (maj), początek kwitnienia (czerwiec) i w pełni kwitnienia (lipiec)   

 

W czasie suszy rośliny należy rośliny regularnie podlewać, zwłaszcza te rosnące na glebach lekkich. Wiosną zasilić nawozem wieloskładnikowym o spowolnionym działaniu np. Substral 5-6 M. Nie należy przesadzać z nawożeniem, ponieważ rośliny są wrażliwe na zasolenie podłoża i nadmiar składników mineralnych może spowodować zahamowanie wzrostu. Przekwitłe pędy należy regularnie usuwać (wyrywając je z podstawy), wpływa to pozytywnie na obfitość i długość kwitnienia. 

 

Zabezpieczenie przed mrozem

 

Jesienią należy wyciąć wszystkie pędy 5 cm nad ziemią i obsypać roślinę w promieniu 1 m grubą warstwą kory (10-15 cm) w celu zabezpieczenia przed mrozem. Rośliny uprawiane w pojemnikach należy przenieść do pomieszczenia o temperaturze ok. 0°C (może to być np. nieogrzewana piwnica lub garaż). Kłącza alstroemerii są delikatne i kruche, dlatego nie zaleca się jej przesadzania.

 

 

Nagrody

Alstremeria SUMMER BREEZE® ‘Tessumbre’PBR została wyróżniona podczas wystawy GARDENIA 2020 w Poznaniu potrójną nagrodą GRAND PRIX: Wybór Sądu Konkursowego, Wybór Internautów oraz Wybór Zwiedzających.

Alstremeria INDIAN SUMMER® ‘Tesronto’PBR otrzymała wyróżnienie Jury wytawy Zieleń to Życie 2020.