Artykuły o pnączach

Powojnik 'Bill McKenzie' z Grupy Tangutica

Clematis 'Bill MacKenzie' jest efektowną rośliną nawet późną jesienią i zimą, dlatego warto ją powszechnie stosować. Jest pnączem szybko rosnącym, może pokryć wysokie ogrodzenia, altanki lub mało efektowne budynki tworząc zwarte osłony.

Szczepan Marczyński

Clematis 'Bill MacKenzie' dorasta do 6 m i dobrze zagęszcza się, ale jest mniej ekspansywne od rdestówki Auberta. Jego wielką zaletą są ładne kwiaty i owocostany, bardzo długi okres kwitnienia, liście - zielone aż do początków listopada oraz małe wymagania siedliskowe. Clematis 'Bill MacKenzie' należy do grupy Tangutica ma kwiaty stosunkowo duże (średnica 6-7 cm), dzwonkowate, zwisające, o grubych ciemnożółtych działkach z ładną fakturą na powierzchni i purpurowobrązowych pręcikach. Kwitnie od połowy czerwca do początku listopada. Dopiero mrozy poniżej –5oC warzą kwiaty. W lecie obok nowo rozwijających się kwiatów, rośliny zaczyna pokrywać „peruka” jedwabistych, puszystych owocostanów.

W końcu października – początku listopada wygląda jak roślina „z innej bajki”. Liście sąsiadów pożółkły, zbrunatniały lub opadły, a tu cały czas zielono i kwitnąco. Zimą na zaschniętych liściach i owocostanach zatrzymuje się śnieg oraz szreń tworząc misterną dekorację. Powojnik ten najlepiej rośnie w miejscach jasnych: słonecznych lub tylko lekko ocienionych. Jest mrozoodporny i ma małe wymagania siedliskowe - dobrze znosząc podsychającą, ubogą glebę. Nie lubi natomiast gleb bardzo zwięzłych lub podmokłych, dlatego sadząc warto pamiętać o stworzeniu dobrego drenażu. Nie potrzebuje specjalnego cięcia, ale znosi je dobrze, gdy trzeba ograniczyć jego nadmierne rozrastanie. Ze względów praktycznych najlepiej przycinać go w końcu marca – początku kwietnia, 10-30 cm od ziemi.

Późno rozpoczyna wegetację wiosną, gdyż dopiero w połowie kwietnia, ale od maja zaczyna rosnąć bardzo szybko wytwarzając rocznie przyrosty długości 4-5 m. Dlatego na niższych podporach (np.: ogrodzeniu wysokości 180-200 cm) wymaga przycięcia w środku lata, gdyż w innym przypadku zacznie przewisać i wyglądać mało atrakcyjnie.

Dobrze nadaje się do obsadzania wysokich ogrodzeń, altan czy pergoli i tworzenia wszelkiego rodzaju osłon. Może wspinać się po drzewach. Bliskim jego krewniakiem, z tej samej prupy Tangutica, jest odmiana 'Orange Peel' przechrzczona ostatnio na 'Last Dance' (co w j. angielskim znaczy ostatni taniec) ze względu na późne kwitnienie. Może ona mieć podobne zastosowanie jak 'Bill MacKenzie'. Clematis grupa Tangutica 'Last Dance' ('Orange Peel') ma małe (średnica 4-5 cm) intensywnie żółte kwiaty o bardzo grubych działkach, zmieniających barwę na pomarańczowożółtą po pierwszych jesiennych chłodach. Kwitnienie rozpoczyna we wrześniu, ale kwitnie nawet do połowy listopada. Niebieskozielone liście są drobniejsze niż u poprzednio omawianej odmiany. Rośnie trochę słabiej dorastając do 3-5 m i kwitnie mniej obficie niż 'Bill MacKenzie'.