Artykuły o pnączach - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Artykuły o pnączach

Piękne i nagrodzone - nowe odmiany do każdego ogrodu

Co roku na rynku pojawia się ogromna ilość atrakcyjnych nowości roślinnych, również powojników. Wiele pięknych odmian o niezwykłych walorach zdobniczych wymaga zapewnienia specjalnych warunków i pielęgnacji doświadczonego ogrodnika.

Niektórzy, zrażeni niepowodzeniami w uprawie zakupionej pod wpływem impulsu nowinki, chcą kupować tylko sprawdzone, stare odmiany. Dla wszystkich szukających stosunkowo mało wymagających i łatwych w uprawie powojników prezentujemy nowe, ale sprawdzone odmiany, które mogą stać się ozdobą każdego ogrodu, tarasu czy balkonu.

 

Niekończąca się chmura kwiatów -
Clematis  'Krakowiak'PBR z grupy Viticella

Ta cenna polska odmiana została wprowadzona do sprzedaży w 2011 roku i od razu zyskała ogromne uznanie. Jeszcze tego samego roku została doceniona na trzech międzynarodowych wystawach ogrodniczych. Przyznano jej srebrny medal na Plantarium (Holandia), złoty medal na Zieleń to Życie w Warszawie oraz srebrny medal na Cvety w Moskwie.

Urocze kwiaty tej odmiany mają intensywnie różowy kolor - jaśniejszy od zewnątrz, a ciemniejsza pręga przebiega przez środek działek. Kołyszące się na wietrze liczne dzwoneczki budzą skojarzenie z wirującymi w tańcu spódnicami dziewcząt w krakowskich strojach ludowych, stąd właśnie nazwa odmiany. Pierwsze kwiaty pojawiają sie w czerwcu, niezwykle obfite kwitnienie trwa nieprzerwanie przez całe lato, aż do jesieni.

Wdzięczny powojnik 'Krakowiak' poradzi sobie na każdej przeciętnej glebie ogrodowej. Lubi dużo słońca, ale zniesie również lekki półcień. Rośnie szybko i osiąga wysokość 3 m. Jest mrozoodporny, dobrze rośnie w strefach od 9 do 4. Nie sprawia problemów uprawowych. Dla obfitego kwitnienia należy skrócić wszystkie pędy nad 2-3 parą pąków wczesną wiosną.

Może rosnąć w każdym ogrodzie - przy płocie, altanie czy kratce lub swobodnie płożyć się po ziemi i wspinać po naturalnych podporach. Doskonale nadaje się także do stosowania w dużych donicach na balkonach i tarasach, o ile jest regularnie podlewany w czasie upałów.

Krakowiak
 

Sweet Summer Love

Upajający zapach lata -
Clematis  'Sweet Summer Love'PBR z grupy Flammula

To wyjątkowa odmiana z grupy Flammula została uzyskana w wyniku kontrolowanego krzyżowania. Latem i jesienią spowita jest masą słodko pachnących, kolorowych kwiatów. Jej nazwa nawiązuje do amerykańskiej nazwy powojnika jesiennego (Clematis terniflora) – "sweet autumn clematis", który kwitnie jesienią i obsypuje się białymi, pachnącymi kwiatami. Została wprowadzona do sprzedaży w 2011 roku i od razu zdobyła dwie prestiżowe nagrody: srebrny medal na wystawie Cvety'2011 w Moskwie oraz brązowy medal na Plantarium'2011 w Holandii. W ostatnich latach odmiana ta podbija rynek amerykański. W 2012 trafiła na okładkę prestiżowego katalogu wydawanego przez Spring Meadow Nursery - szkółkę specjalizującą się we wprowadzaniu nowości na rynek amerykański. W 2013 roku 'Sweet Summer Love' znalazła się wśród pięciu laureatów amerykańskiej nagrody Green Thumb Award 2014.

'Sweet Summer Love' ma kwiaty intensywnie, przyjemnie pachnące, średnicy 3-4,5 cm. Działki kwiatu są cieniowane, mają piękne, mocno nasycone kolory - od bordowego po fioletowy. Odmiana kwitnie niezwykle obficie przez całe lato, a uboższe kwitnienie kontynuuje aż do października. Lubi miejsca mocno nasłonecznione i każdą przepuszczalną glebę ogrodową, jest wystarczająco mrozoodporna (strefa 5-9). Osiąga wysokość do 3,5 m, ale aby obficie kwitła, na początku każdej wiosny, należy ją mocno przyciąć na wysokości 30-50 cm (nad 2-3 ładnym pąkiem).

Ze względu na urzekający zapach odmiana ta doskonale nadaje się stosowania przy podporach przyściennych lub wolnostojących, gdzie często przebywają ludzie: przy ławkach, altankach, oknach, tarasach wypoczynkowych, wejściach. Może również stanowić ozdobę posadzona w dużym pojemniku, sama lub w kompozycji z innymi roślinami. Wyjątkowo ładnie wygląda na jasnym tle.

Sweet Summer Love
 

Lemon Dream

Wonne marzenie -
Clematis  'Lemon Dream'PBR z grupy Atragene

Jedna z serii pięciu odmian z grupy Atragene o wyjątkowo dużych, pachnących kwiatach. Na Chelsea Flower Show w 2013 roku zajęła drugie miejsce w konkursie nowości roślinnych.

Dzwonkowate, przewisające kwiaty są zawsze pełne, mają kolor jasnocytrynowy: w czasie rozwijania pąków – zielonkawy, a w pełnym rozkwicie bielejący. Kwiaty są duże, średnica przekracza 10 cm. Ich atutem jest także zapach, cecha nietypowa u Atragene, jako że większość odmian z tej grupy nie pachnie. Jest to lekka, niezwykle przyjemna woń grapefruita.

'Lemon Dream'kwitnie wiosną, w maju, równolegle ze złotokapami i glicyniami. W lecie może powtarzać kwitnienie, ale kwiaty pojawiają się najobficiej na tegorocznych pędach. Z tego powodu, w odróżnieniu od większości powojników, nie należy ciąć tej odmiany, bo będzie kwitła słabo lub w ogóle. Ewentualne cięcie korygujące, kiedy roślina zbytnio się rozrośnie, wykonuje się po wiosennym kwitnieniu. Pędy osiągają długość 2-3 m.

'Lemon Dream' lubi stanowiska dobrze oświetlone, ale nie gorące, dobrze znosi również półcień. Może wspinać się po ogrodzeniach, podporach ogrodowych, kamieniach, starych pniach, krzewach liściastych lub iglastych. Ładnie prezentuje się jako roślina okrywowa. Jest mrozoodporna (strefa 4-9) i mało wymagająca, dlatego poleca się ją do ogrodów rzadziej pielęgnowanych, a także dla początkujących ogrodników.

Lemon Dream