Powojniki

POWOJNIKI zastosowaniePowojniki są pnącymi krzewami lub bylinami o przepięknych kwiatach, w niemal wszystkich możliwych kolorach.Wiele odmian ma również bardzo dekoracyjne owocostany, które mogą być ozdobą zimowego ogrodu.

Aby uzyskać największy efekt zdobniczy, warto poznać ich wymagania, dobrać odpowiednie dla naszych potrzeb gatunki czy odmiany i właściwie przygotować stanowisko oraz podporę, po której będą się wspinać. Kluczem w uprawie powojników jest prawidłowo wykonane wiosenne cięcie, dzięki któremu kwitną tak obficie. Trud na pewno się opłaci, gdyż rośliny mogą rosnąć i obficie kwitnąć nawet przez kilkanaście lat.

Wymagania

Przed nabyciem powojnika powinniśmy zastanowić się jakiej rośliny potrzebujemy - jakie ma spełniać funkcje, w jakich warunkach będzie rosła i po czym będzie się wspinać lub czy ma się płożyć.

 

Zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej lubiane są powojniki wielkokwiatowe. Trudno oprzeć się urokowi ich spektakularnych kwiatów, tym bardziej, że to wśród tej grupy powojników mamy najszerszy wybór w szkółkach i centrach ogrodniczych. Przy zakupie musimy jednak brać pod uwagę, że są to powojniki o największych wymaganiach i ich uprawie musimy poświęcić więcej uwagi. Jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami warto poprosić o poradę w wyborze odmiany.

Powojniki wielkokwiatowe są w naszym klimacie wystarczająco mrozoodporne. Rosną najlepiej na glebach żyznych, próchnicznych, zasobnych w wapń (pH 6 do 7), stale umiarkowanie wilgotnych, ale nie podmokłych. Większość tych roślin lubi, jeśli ich podstawa jest ocieniona, a górna część dobrze oświetlona.

 

Przy wyborze miejsca dla rośliny należy pamiętać, że powojniki wielkokwiatowe są bardzo wrażliwe na suszę i niską wilgotność powietrza. Źle rosną również w miejscach wietrznych - dotyczy to szczególnie odmian o bardzo dużych kwiatach jak 'Beautiful Bride'PBR. Wielkim kwiatom w pastelowych odcieniach nie służy również silna operacja słońca, kolory szybciej bledną a działki zaczynają smętnie przewisać, jak ma to miejsce u odmian 'Betty Risdon' czy 'Serafina' posadzonych w pełnym słońcu.

Powojniki botaniczne i bylinowe najczęściej mają mniejsze wymagania niż powojniki wielkokwiatowe. Ich wymagania zależą od gatunku czy grupy, do której należą.