Powojniki

POWOJNIKI zastosowaniePowojniki są pnącymi krzewami lub bylinami o przepięknych kwiatach, w niemal wszystkich możliwych kolorach.Wiele odmian ma również bardzo dekoracyjne owocostany, które mogą być ozdobą zimowego ogrodu.

Aby uzyskać największy efekt zdobniczy, warto poznać ich wymagania, dobrać odpowiednie dla naszych potrzeb gatunki czy odmiany i właściwie przygotować stanowisko oraz podporę, po której będą się wspinać. Kluczem w uprawie powojników jest prawidłowo wykonane wiosenne cięcie, dzięki któremu kwitną tak obficie. Trud na pewno się opłaci, gdyż rośliny mogą rosnąć i obficie kwitnąć nawet przez kilkanaście lat.

Sadzenie

Do sadzenia powinno się przeznaczyć rośliny uprawiane poprzednio w pojemnikach, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym i zdrewniałymi pędami u podstawy. Powojniki uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacji (IV-XI).

Tuż przed sadzeniem pojemniki z roślinami dobrze jest zanurzyć w wodzie (np. w wiadrze) na około 10 min., aby podłoże nasiąkało. Rośliny wystukujemy z pojemnika nie rozbijając jednak bryły korzeniowej. Miejsce sadzenia powinno się starannie przygotować. Trzeba wykopać dół o wymiarach co najmniej 60 x 60 x 60 cm. Jego ściany nie powinny być gładkie (zwłaszcza gdy gleba jest ciężka gliniasta), dobrze jest ponacinać je łopatą. Na dnie dołu umieszczamy drenaż z drobnych kamieni, żwiru i chrustu (możemy z niego zrezygnować jeśli gleba jest lekka i ma przepuszczalne podglebie). Na drenaż sypiemy wiadro dobrze rozłożonego obornika lub dobrej ziemi kompostowej. Następnie dół wypełniamy mieszaniną miejscowej ziemi z torfem i ziemią kompostową.

Opis symboli:
A - dobrze rozłożony obornik lub dobry kompost;
B - mieszanina miejscowej ziemi z dobrym kompostem i torfem;
C - ściółka z kory lub płytko korzeniące się byliny (np. rojnik);
D - mała roślina cieniująca podstawę powojnika;
E - silne podlewanie po posadzeniu i  niedopuszczanie do podsychaniaSadząc powojnik wielkokwiatowy, z grupy Viticella lub grupy Texensis 5-10 cm głębiej niż rósł dotychczas. Powojniki botaniczne z grupy Atragene i grupy Tangutica oraz powojniki bylinowe powinno się posadzić tylko 1 cm głębiej niż rosły dotychczas. Glebę dookoła posadzonej rośliny udeptujemy (z wyczuciem), a następnie silnie podlewamy. Chcąc wzmocnić rośliny, po ich posadzeniu można pędy płasko położyć na ziemi, unosząc do góry tylko 1/3 wierzchołkową część pędu. Położone pędy obsypujemy korą lub kompostem, co powoduje ich ukorzenienie się i wyrośnięcie ze śpiących pąków licznych pędów. Sadząc rośliny na tarasach i balkonach zwracamy uwagę przede wszystkim na rodzaj pojemnika i sposób jego zabezpieczenia przed mrozem w czasie zimy (korzenie są znacznie bardziej wrażliwe na niskie temperatury niż części nadziemne roślin).