Powojniki

POWOJNIKI zastosowaniePowojniki są pnącymi krzewami lub bylinami o przepięknych kwiatach, w niemal wszystkich możliwych kolorach.Wiele odmian ma również bardzo dekoracyjne owocostany, które mogą być ozdobą zimowego ogrodu.

Aby uzyskać największy efekt zdobniczy, warto poznać ich wymagania, dobrać odpowiednie dla naszych potrzeb gatunki czy odmiany i właściwie przygotować stanowisko oraz podporę, po której będą się wspinać. Kluczem w uprawie powojników jest prawidłowo wykonane wiosenne cięcie, dzięki któremu kwitną tak obficie. Trud na pewno się opłaci, gdyż rośliny mogą rosnąć i obficie kwitnąć nawet przez kilkanaście lat.

Prowadzenie

Powojniki możemy prowadzić na ogrodzeniach i ściennych podporach oraz różnego rodzaju konstrukcjach ogrodowych. Możemy również pozwolić im rosnąć swododnie, będą wtedy wspinać się po naturalnych podporach jakie napotkają lub płożyć się po ziemi.

Prowadzenie powojników zależy od wybranej odmiany, miejsca, w którym chcemy je posadzić oraz efektu jaki chcemy uzyskać. Kluczowy jest tu wybór odpowiedniej podpory.

 

Ogrodzenia i ściany

Aby uzyskać kwitnącą ścianę z powojników należy zapewnić im odpowiednią podporę. Powojniki wspinają się za pomocą wijących się ogonków liściowych, dlatego nie są w stanie samodzielnie piąć się po ścianach. Elementy podpór dla powojników muszą być stosunkowo cienkie (ok. 2 cm średnicy), w innym wypadku stosunkowo krótkie ogonki liściowe nie będą w stanie owinąć się wokoło podpory. Na ścianie możemy umocować drewnianą lub metalową kratkę czy drucianą siatkę. Powojniki dobrze wspinają się po siatce ogrodzeniowej.

 

Konstrukce ogrodowe

Powojniki można prowadzić również przy różnego rodzaju konstrukcjach ogrodowych np. altanach, pergolach, trejażach czy kratach lub po prostu na prętach lub tyczkach. Wysokość i rodzaj podpory musi być dopasowana do odmiany.

Podpory ogrodowe

 

Naturalne podpory

Powojniki bardzo dobrze czują się na naturalnych podporach, którymi mogą być byliny, trawy, krzewy czy drzewa. Szczególnie efektownie wśród innych roślin wyglądają zdrowe i silnie rosnące powojniki z grupy Atragene (w miejscach zacienionych) oraz z grupy Viticella (miejsca mocno nasłonecznione).

Naturalne podpory

 

Powojniki jako rośliny okrywowe

Wiele odmian powojników, zwłaszcza bylinowych i botanicznych, można sadzić bez podpór. Silnie rosnące odmiany płożąc się po ziemi tworzą szczelne, kwieciste kobierce, które ograniczają rozwój chwastów. Te delikatniejsze można sadzić między roślinami rabatowymi, gdzie dodadzą lekkości kompozycjom z bylin i krzewów.

Powojniki jako rośliny okrywowe