Aktualności - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Aktualności

Złoto i srebro dla szkółki Clematis Źródło Dobrych Pnączy w konkursie International Grower of the Year Awards 2019

Podczas największych targów ogrodnictwa ozdobnego na świecie, IPM w Essen (Niemcy) nasza szkółka otrzymała złotą statuetkę w kategorii Finished Plants and Trees oraz srebrną w kategorii Young Plants w konkursie International Grower of the Year 2019, organizowanym przez International Association of Horticultural Producers (AIPH).

Na początku grudnia 2018 r. międzynarodowe jury wybrało 9 finalistów, wśród których znalazła się nasza szkółka oraz producenci z Belgii, Chin, Danii, Holandii i Kenii. 

W uzasadnieniu  przyznania złotego wyróżnienia w kategorii Finished Plants and Trees szkółce Clematis Źródło Dobrych Pnączy napisano: ”Za dobrze ukierunkowaną działalność, która ugruntowała renomę firmy w branży, jako specjalistę od powojników. Jest to jedno z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw na świecie zajmujących się produkcją powojników i innych pnączy, z wizją i zaangażowaniem w rozwój".
W uzasadnieniu przyznania srebrnego wyróżnienia w kategorii Young Plants stwierdzono: „Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technicznym firma stale doskonali warunki do wzrostu i przechowywania powojników oraz innych pnączy i dzieli się swoimi doświadczeniami w kraju i na świecie.”

Nagrody w konkursie International Grower of the Year Awards (IGOTY) od 10 lat przyznawane są najlepszym producentom ozdobnego materiału roślinnego w czterech kategoriach:

- FINISHED PLANTS AND TREES (finalny produkt roślinny) – rośliny i drzewa gotowe do końcowej sprzedaży
- YOUNG PLANTS (młodzież roślinna) – młody materiał roślinny do dalszej produkcji
- CUT FLOWERS AND BULBS (kwiaty cięte i rośliny cebulowe) – rośliny cięte do dekoracji wnętrz oraz rośliny cebulowe (w tym bulwiaste i kłączowe)
- SUSTAINABILITY AWARD (zrównoważony rozwój produkcji) –  innowacje w zakresie poprawy zrównoważonego rozwoju produkcji roślinnej

Konkurs jest organizowany przez International Association of Horticultural Producers (AIPH), międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające krajowe organizacje związane z produkcją roślin ozdobnych. Organizacja wspiera i promuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju produkcji roślin ozdobnych, organizuje także coroczne konferencje, na których poruszane są zagadnienia dotyczące m.in. zieleni w miastach, wsparcia dla hodowców roślin ozdobnych, marketingu, wystaw promujących rośliny oraz zagadnień dotyczących środowiska i zdrowotności roślin. AIPH współorganizuje największe światowe wystawy ogrodnicze, w tym International Horticultural Expo i wydaje cenione na świecie czasopismo "FloraCulture International". W ubiegłym roku stowarzyszenie obchodziło 70. rocznicę powstania. Do grona członków AIPH należy m.in. Związek Szkółkarzy Polskich.