Aktualności - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Aktualności

'Lemon Dream' drugą najlepszą nowością na Chelsea Flower Show

Na tegorocznej jubileuszowej wystawie Chelsea Flower Show dwie z odmian ze szkółki Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp.j. zostały zgłoszone do konkursu na najlepszą nowość roku 2013.

 

'Lemon Dream'PBR i 'Kaiser'PBR zakwalifikowały się do finałowej dwudziestki. Ku naszej radości Clematis 'Lemon Dream'PBR zajął drugie miejsce zdobywając wielkie uznanie nie tylko jury, ale również publiczności.

Seria nowych odmian powojników z grupy Atragene hodowli Szczepana Marczyńskiego prezentowana była na stoisku zaprzyjaźnionej szkółki Thorncroft Clematis. Aranżacja stoiska spotkała się z dużą aprobatą zarówno odwiedzających jak i organizatorów - Royal Horticulture Society nagrodziło stoisko złotym medalem. Zapraszamy do obejrzenia relacji z wystawy.


'Lemon Dream'PBR na stoisku szkółki Thorncroft

Odmiany: 'Lemon Dream' PBR, 'Purple Dream' PBR, 'Pink Dream' PBR, 'Pink Swing' PBR oraz 'Lemon Beauty' PBR wprowadzone zostały do sprzedaży latem 2012 r. Należą one do grupy Atragene i w maju, gdy większość odmian z tej grupy już przekwita, obsypują się masą dużych (śr. 10-12 cm) kwiatów, w zależności od odmiany – jasnożółtych, purpuroworóżowych, różowych lub różowokremowych. Cztery pierwsze wspomniane odmiany mają zawsze pełne kwiaty, a ostatnia z wyżej wymienionych 'Lemon Beauty' PBR - kwiaty pojedyncze. Kwitnienie wyżej wymienionych odmian zbiega się z kwitnieniem azalii oraz niektórych odmian różaneczników. Kwiaty wszystkich odmian przyjemnie, grejpfrutowo pachną, co jest prawie nie spotykane u odmian należących do tej grupy powojników. Wszystkie pięć odmian wyróżnia się wysoką mrozoodpornością i małymi wymaganiami siedliskowymi. Rosną dobrze zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych.