Aktualności - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Aktualności

Wizyta International Clematis Society w naszej szkółce

17 czerwca 2016 r. gościliśmy w naszej szkółce miłośników powojników należących do International Clematis Society (Międzynarodowego Towarzystwa Powojnikowego).

 

International Clematis Society (I.Cl.S.) powstało w 1984 r. Zrzesza narodowe towarzystwa powojnikowe oraz indywidualnych członków - zarówno profesjonalistów jak i amatorów z całego świata. Towarzystwo corocznie organizuje wyjazdy w ciekawe dla wielbicieli powojników regiony.

Na 2016 rok zaplanowana została wycieczka do Niemiec i Polski. Zorganizowali ją Helga Huber (Niemcy), Heidrum Kläser (Niemcy) i Werner Stasny (Szwecja). Brało w niej udział ponad 40 osób z Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Norwegii i Polski, na czele z aktualnym prezesem I.Cl.S. Lindą Beutler (USA) - kuratorem i opiekunem Friends of the Rogerson Clematis Collection, skarbnikiem I.Cl.S. - Fioną Woolfenden (Wielka Brytania) oraz edytorem I.Cl.S. - Kenem Woolfenden (Wielka Brytania). Uczestnicy wyjazdu byli m.in. w Poznaniu oraz w Warszawie. W Łazienkach Królewskich uczestniczyli w koncercie Chopinowskim, zwiedzili również Muzeum Powstania Warszawskiego. Dynamicznie zmieniająca się stolica Polski wywarła na nich duże wrażenie.

Jednym z punktów programu była wizyta w szkółce CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy w Pruszkowie. Gości powitali właściciele firmy: Szczepan Marczyński, Władysław Piotrowski, Andrzej Gruszczyński i Andrzej Rafaląt. Po szkółce oprowadzał dr inż. Szczepan Marczyński - założyciel szkółki, hodowca, członek i były prezes International Clematis Society. Uczestnicy wycieczki zobaczyli jak przebiega cykl produkcyjny roślin i ich przygotowanie do sprzedaży. Oglądali jedną z większych i ciekawszych oznakowanych kolekcji powojników oraz ogród pokazowy z zastosowaniami powojników w połączeniu z innymi roślinami ogrodowymi. Niezwykła aura dopełniła spektaklu - słoneczna pogoda podczas zwiedzania szkółki zmieniła się gwałtownie podczas obiadu, kiedy to spadł ulewny deszcz. Na pożegnanie znów rozjaśniło się i uczestnicy wycieczki mogli zrobić pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem szkółki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za miłą atmosferę.

Więcej informacji o działalności International Clematis Society na stronie: www.clematisinternational.com