Publikacje - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Publikacje

Informacje o publikacjach książkowych dotyczących powojników i innych pnączy.

"Pnącza" - Szczepan Marczyński

Wydawnictwo MULTICO wiosną 2011 r. wydało katalog "Pnącza" autorstwa Szczepana Marczyńskiego. Książka prezentuje 234 gatunki i odmiany wybranych, najwartościowszych pnączy sprawdzonych w polskich warunkach klimatycznych i dostępnych na polskim rynku. Uwzględnia nowości z 2010 r i niektóre z 2011r.

Pnącza, to wyjątkowa grupa roślin o pięknych kwiatach, owocach i liściach. Nadają się do uprawy zarówno w dużych i małych ogrodach, na balkonach i tarasach, jak i w zieleni miejskiej. Szybko tworzą masę zieleni, a ich bogaty asortyment pozwala na dobranie odpowiedniej rośliny do niemal każdych warunków. Autorem katalogu jest Szczepan Marczyński, który od ponad 20 lat specjalizuje się w tej dziedzinie.

 

Książka prezentuje 234 gatunki i odmiany wybranych, najwartościowszych pnączy sprawdzonych w polskich warunkach klimatycznych i dostępnych na polskim rynku. Uwzględnia nowości z 2010 r i niektóre z 2011r.

Opisowi każdej rośliny towarzyszy duże zdjęcie i poprawna nazwa polska oraz łacińska. Zawiera on informacje o pochodzeniu każdej z roślin, jej wyglądzie, wielkości i tempie wzrostu, wymaganiach, zasadach pielęgnacji i zastosowaniu. Opisy umieszczone są w kolejności alfabetycznej nazw polskich, co ułatwi korzystanie z niej wszystkim, którzy nie posługują się na co dzień nazwami łacińskimi, ale fachowcy też nie powinni mieć problemu ze znalezieniem poszukiwanych roślin, ponieważ dostępny jest pełny indeks nazw łacińskich.

"Pnącza" - Szczepan Marczyński


Na początku książki znajduje się:

  • Część poradnikowa, pokrótce informująca: na co zwracać uwagę wybierając pnącza, jak sadzić, prowadzić i pielęgnować pnącza oraz jak pielęgnować pnącza rosnące w pojemnikach, na balkonach i tarasach.

     

  • Kalendarz czynności pielęgnacyjnych pnączy.

    "Pnącza" - Szczepan Marczyński
  • Bardzo obszerne zestawienie wszystkich omawianych pnączy ich cech oraz wymagań, przedstawione w formie tabeli zbiorczej. Szybko można w niej znaleźć nazwę każdego gatunku czy odmiany, informację o osiąganej wysokości, sposobie wspinania, mrozoodporności, wymaganym stanowisku, terminie kwitnienia, wielkości, barwie i zapachu kwiatów, dekoracyjności owoców oraz ich przydatności do spożycia. Znaleźć tam można też informacje o barwie liści latem i jesienią oraz zimozieloności. Przy każdej roślinie podany jest numer strony, na której znajduje się pełny opis i zdjęcie. Tabela ta z pewnością bardzo ułatwi znalezienie odpowiedniej rośliny do konkretnych warunków, a jednocześnie zgodnej z naszymi oczekiwaniami.

 

 

 

Katalog „Pnącza” może być bardzo przydatny dla wszystkich miłośników ogrodów, zarówno amatorów jak i właścicieli sklepów ogrodniczych, studentów czy architektów krajobrazu. Można w nim szybko i łatwo znaleźć informacje o najwartościowszych pnączach i w miarę potrzeby porównywać je między sobą, aby dokonać najwłaściwszego wyboru

 

 więcej informacji:
Pnącza
Autor: Szczepan Marczyński
Wydawca: MULTICO (2011)
Stron: 152
Format: 19 x 22 cm (twarda opr.)
ISBN: 978-83-7073-807-5
 
Ksiażkę można kupić w dobrych księgarniach, w sklepie internetowym wydawcy oraz w sklepie internetowym ściśle współpracującym ze szkółką Clematis Sz. Marczyński,
W. Piotrowski: www.pracowniaogrodnicza.pl