Wyróżnienia

Brązowy medal na wystawie Zieleń To Życie 2010

Na osiemnastej wystawie Zieleń to Życie dwa powojniki zgłoszone do konkursu nowości przez naszą szkółkę zostały nagrodzone. Clematis 'Stolwijk Gold'PBR zdobył złoty medal, a Clematis 'Nina' wyróżnienie.

 

 

Z przyjemnością informujemy, że w konkursie nowości roślinnych, na XVIII Międzynarodowej Wystawie „Zieleń to Życie” 2010, która odbyła się w dniach 27-29 sierpnia 2010 r. w Warszawie, nasza szkółka otrzymała brązowy medal za odmianę Clematis 'Stolwijk Gold'PBR oraz wyróżnienie za odmianę Clematis 'Nina'.


Clematis 'Stolwijk Gold' PBR - odmiana wyselekcjonowana przez Hansa Stolwijka w Holandii. Jest to pierwsza odmiana powojnika o złocistożółtych liściach. Z liśćmi ładnie kontrastują fioletowoniebieskie, dzwonkowate, otwierające się szeroko kwiaty, średnicy 5-6 cm, złożone z 4-8 lancetowatych działek. Kwitnie w końcu kwietnia i w maju. W lecie powtarza kwitnienie, ale jest ono ubogie.

Od VI do jesieni ozdobę stanowią fantazyjne, puszyste, owocostany. Dorasta do wysokości 2-3 m. Podpór czepia się ogonkami liściowymi. Bardzo mrozoodporna i mało wymagająca. Znosi półcień, ale najlepiej wybarwia się gdy jest dobrze oświetlona. Szczególnie przydatna do sadzenia przy ogrodzeniach, kamieniach, starych pniach, krzewach liściastych lub iglastych. Może być stosowana jako roślina okrywowa.
 

Clematis alpina ‘Stolwijk Gold’ PBR – brązowy medal Clematis alpina ‘Stolwijk Gold’ PBR – brązowy medal Clematis alpina ‘Stolwijk Gold’ PBR – brązowy medal


Clematis 'Nina'Clematis 'Nina' - urocza polska odmiana, hodowli Stefana Franczaka, o kwiatach średnicy 17-19 cm, złożonych najczęściej z 8 owalnych jasnoróżowo cieniowanych działek, z delikatnie pofalowanymi, ciemnoróżowymi brzegami i wyraźnym żebrowaniem przez środek. Pręciki są ładnie ułożone, mają biało-różowe nitki i różowe pylniki. Kwitnie od końca maja do września.
 

 

 

Osiąga wysokość 2 m. Podpór czepia się ogonkami liściowymi. Przydatna do uprawy przy ogrodzeniach, altanach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych.


Może wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach niewymagających silnego cięcia. Szczególnie ładnie wygląda na ciemnym tle. Dobra do uprawy w pojemnikach.
 

 

 

 

Wręczenie nagród - Zieleń to Życiefot. fot.Monika Pawlonka (Agencja Promocji Zieleni) Wręczenie nagród - Zieleń to Życiefot. Monika Pawlonka (Agencja Promocji Zieleni)