Wyróżnienia

Medale na Plantarium 2010

http://www.plantarium.nl/Miło jest nam Państwa poinformować, że na wystawie Plantarium'2010, które odbyły się w dniach 25-28 sierpnia 2010 r. w Boskoop, w Holandii, nasza szkółka otrzymała trzy medale za nowe odmiany powojników hodowli Szczepana Marczyńskiego. 

 

 

Komisja powołana przez Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen przyznała srebrny medal odmianie Clematis 'Mazury',brązowe medaleClematis 'Królowa Jadwiga' oraz Clematis 'Vistula'.


W konkursie dziennikarzy (Press Prize) odmiana Clematis 'Mazury' zajęła drugie miejsce.

W tym roku komisja oceniała również aranżacje stoisk. Nasze stoisko otrzymało 9 punktów w skali 10 stopniowej.Clematis ‘Mazury’ – srebrny medalClematis 'Mazury' - Srebrny Medal. Odmiana o pełnych, dużych kwiatach (średnicy 15-17 cm) na tegorocznych pędach. Kwiaty niebieskie z jaśniejszymi przebarwieniami. Zewnętrzny okółek działek ma zielone przebarwienia.

W początku kwitnienia kwiaty mają ładną, regularną budowę – wyglądają jak wykonane z bibułki. Przekwitając szeroko się otwierają odsłaniając kremowe słupki. Kwitnie od końca VI do IX.

Wyroznienia2010 plantarium srebrny medal Clematis MazuryOsiąga wysokość 2-3 m. Podpór czepia się ogonkami liściowymi. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych.

Szczególnie przydatna do uprawy przy kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych. Może wspinać się po naturalnych podporach.
Clematis ‘Królowa Jadwiga’ PBR – brązowy medalClematis 'Królowa Jadwiga' PBR – brązowy medal. Najnowsza polska odmiana, hodowli Szczepana Marczyńskiego, o jedwabistobiałych, okrągłych, płaskich kwiatach, średnicy 15-16 cm, złożonych najczęściej z 8 owalnych działek, z delikatnie pofalowanymi brzegami i wyraźnym żebrowaniem przez środek.

Wiosną, zwłaszcza przy chłodnej pogodzie, wzdłuż działek pojawia się zielonkawy pas. Pręciki są ładnie, półkoliście ułożone, tworzą koronę z purpurowych pylników osadzonych na białych nitkach. Z pylnikami kontrastuje pęczek kremowych słupków. Kwitnie od końca maja do września.

Wyroznienia2010 Plantarium brazowy medal Clematis Krolowa JadwigaLiście trójlistkowe, duże, owalne, ciemnozielone. Owocostany ładne, kuliste. Osiąga wysokość 2-2,5m. Podpór czepia się ogonkami liściowymi. Przydatna do uprawy przy ogrodzeniach, altanach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych.

Może wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach niewymagających silnego cięcia. Szczególnie ładnie wygląda na ciemnym tle. Dobra do uprawy w pojemnikach.Clematis ‘Vistula’ PBR – brązowy medalClematis 'Vistula' PBR – brązowy medal. Najnowsza polska odmiana, hodowli Szczepana Marczyńskiego, o jasnofioletowoniebieskich kwiatach średnicy około 15 cm, złożonych z sześciu owalnych, ostro zakończonych działek o lekko folowanych brzegach. Pręciki mają żółte pylniki na kremowych nitkach.

Rozpoczyna kwitnienie w czerwcu, ale najobficiej kwitnie w sierpniu, gdy inne odmiany kończą już kwitnienie. Osiąga wysokość 2,5 - 3m. Podpór czepia się ogonkami liściowymi.

Wyroznienia2010 Plantarium brazowy medal Clematis VistulaPrzydatna do sadzenia przy altanach, ogrodzeniach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych. Może wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach.