Wyróżnienia

Srebrny medal na wystawie Zieleń to Życie 2009

W konkursie nowości roślinnych, na XVII wystawie „Zieleń to Życie” 2009, która odbyła się w dniach 28-30 sierpnia 2009 w Warszawie, nasza szkółka otrzymała srebrny medal za najnowszą odmianę hodowli dr inż. Szczepana Marczyńskiego.

 

 


Clematis 'Królowa Jadwiga'PBR. Najnowsza polska odmiana, hodowli Szczepana Marczyńskiego, o jedwabistobiałych, okrągłych, płaskich kwiatach, średnicy 15-16 cm, złożonych najczęściej z 8 owalnych działek, z delikatnie pofalowanymi brzegami i wyraźnym żebrowaniem przez środek. Wiosną, zwłaszcza przy chłodnej pogodzie, wzdłuż działek pojawia się zielonkawy pas.

Pręciki są ładnie, półkoliście ułożone, tworzą koronę z purpurowych pylników osadzonych na białych nitkach. Z pylnikami kontrastuje pęczek kremowych słupków. Kwitnie od końca maja do września. Liście trójlistkowe, duże, owalne, ciemnozielone. Owocostany ładne, kuliste. Osiąga wysokość 2-2,5m. Podpór czepia się ogonkami liściowymi.

Przydatna do uprawy przy ogrodzeniach, altanach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych. Może wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach niewymagających silnego cięcia. Szczególnie ładnie wygląda na ciemnym tle. Dobra do uprawy w pojemnikach.
 

Clematis 'Królowa Jadwiga' PBR - srebrny medal Clematis 'Królowa Jadwiga' PBR - srebrny medal Clematis 'Królowa Jadwiga' PBR - srebrny medal 
Clematis 'Królowa Jadwiga' PBR Clematis 'Królowa Jadwiga' PBR Clematis 'Królowa Jadwiga' PBR
Clematis 'Królowa Jadwiga' PBR - srebrny medal Clematis 'Królowa Jadwiga' PBR - srebrny medal