Wyróżnienia i nagrody - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Wyróżnienia

Cztery medale na Plantarium 2005

Miło jest nam Państwa zawiadomić, że na wystawie Plantarium'2005, która odbyła się w dniach 24-27 sierpnia 2005 w Boskoop, w Holandii, nasza szkółka otrzymała cztery medale za najnowsze odmiany powojników hodowli Szczepana Marczyńskiego.

 

Złoto, Złoto, Srebro i Brąz!!!

Komisja powołana przez Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen przyznała złote medale odmianom: Clematis 'Jerzy Popiełuszko'iClematis 'Lech Wałęsa', srebrny medal odmianie Clematis 'Solidarność', a brązowy odmianie Clematis 'Polonez'.

Targom PLANTARIUM i prezentowanym na nich 86 roślinnym nowościom towarzyszyło duże zainteresowanie zwiedzających oraz dziennikarzy.

Clematis 'Jerzy Popiełuszko' - złoty medal. Odmiana o jedwabistobiałych kwiatach, z kawowymi pylnikami na białych nitkach. Kwiaty średnicy 13 – 15 cm. Kwitnie wyjątkowo długo i obficie V- X. Wzrost zwarty (1,2-1,5 m). Podpór czepia się ogonkami liściowymi.

Przydatna do uprawy przy ogrodzeniach, altanach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych. Może wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach niewymagających silnego cięcia. Szczególnie przydatna do sadzenia na ciemnym tle oraz do uprawy w pojemnikach.
    
Clematis ‘Jerzy Popiełuszko’ - złoty medal

Clematis ‘Lech Wałęsa’Clematis 'Lech Wałęsa' - złoty medal. Kwiaty jasno-niebiesko-fioletowe, ciemniejsze na brzegach, a prawie białe w środku. Brzegi działek są pofalowane, a ich końce lekko przewisają, nadając roślinie niespotykany wygląd. Środek kwiatów wypełniają żółto-białe pręciki. Kwiaty średnicy około 20 cm.

Kwitnie długo i obficie VI- X. Wzrost średnio silny (2-2,5 m). Podpór czepia się ogonkami liściowymi. Przydatna do uprawy w miejscach osłoniętych od wiatru, przy ogrodzeniach, altanach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych. Szczególnie przydatna do sadzenia na ciemnym tle, oraz do uprawy w pojemnikach.
    
Clematis ‘Lech Wałęsa’ - złoty medal

Clematis ‘Solidarność’Clematis 'Solidarność' - srebrny medal. Kwiaty intensywnie czerwone, aksamitne, z lekko jaśniejszym pasem przez środek działek. Czasem na działkach występują białe, nieregularne cętki. Pręciki mają purpurowe pylniki na białożółtych nitkach. Kwiaty średnicy około 16 cm.

Kwitnie długo i obficie V- IX. Wzrost zwarty (1,5 m). Podpór czepia się ogonkami liściowymi. Przydatna do uprawy przy ogrodzeniach, altanach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych. Szczególnie przydatna do uprawy w niedużych ogrodach oraz w pojemnikach.
    
Clematis ‘Solidarność’ - srebrny medal

Clematis ‘Polonez’Clematis 'Polonez' - brązowy medal. Odmiana zdrowa, obficie kwitnąca, o winnoczerwonych kwiatach, z jaśniejszym pasem przez środek działek, o ładnej teksturze. Pylniki żółte. Podpór czepia się ogonkami liściowymi. Wzrost średnio silny (2-2,5 m).

Wymaga dobrego oświetlenia, ale zadowala się przeciętną glebą. Szczególnie przydatna do sadzenia przy niedużych drzewach lub krzewach, altanach i innych podporach. Może być stosowana jako roślina okrywowa.
    
Clematis ‘Polonez’ - brązowy medal