Wyróżnienia i nagrody - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Wyróżnienia

Medale dla naszych odmian na Plantarium 2002

Na wystawie Plantarium 2002 w Boskoop, w Holandii, która odbywała się w dniach 21-24 sierpnia 2002, nasza szkółka zgłosiła do oceny trzy najnowsze odmiany powojników wyhodowane przez Szczepana Marczyńskiego.

 

Złoto, Srebro i Brąz!!!

Wszystkie trzy spotkały się z uznaniem komisji oceniającej. Przyznano następujące medale: złoty dla Clematis 'Barbara', srebrny dla Clematis 'Julka' i brązowy dla Clematis 'Hania'.

Clematis 'Barbara' - złoty medal. Zwracająca uwagę odmiana o jaskrawych kwiatach niespotykanej barwy: intensywnie różowych, z jaśniejszymi przebarwieniami i bordowymi pręcikami. Kwitnie długo i obficie, od końca maja do połowy lipca i ponownie od końca sierpnia do września. Dorasta do 3m.

Wystawa dowolna. Nadaje się do uprawy przy ogrodzeniach, kratach, altanach i różnych podporach ogrodowych oraz w dużych pojemnikach. Cięcie wiosenne dowolne. Słabo cięta zakwitnie w końcu maja, a cięta silnie w połowie czerwca.     

Clematis 'Barbara' - złoty medal
  
Clematis 'Julka'Clematis 'Julka' - srebrny medal. Odmiana o dużych, aksamitnych, dwubarwnych kwiatach: ciemnofioletowo z ciemnoczerwonym pasem w środku działek i jasnymi pręcikami. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Dorasta do 2,5m. Nie lubi stanowisk gorących, bardzo nasłonecznionych. Preferuje wystawę wschodnią, północną lub zachodnią. Nadaje się do uprawy przy podporach ogrodowych, np.: kratach, tyczkach.

Może wspinać się po naturalnych podporach, np.: niedużych drzewach lub krzewach. Szczególnie przydatna do uprawy w niedużych ogrodach. Wiosną należy ją ciąć słabo, 150 cm od podstawy.

Clematis 'Julka' - srebrny medal  
 
Clematis 'Hania'Clematis 'Hania' - brązowy medal. Ma atrakcyjne, duże, dwubarwne, aksamitne kwiaty: jaskrawoczerwone z różowymi brzegami i ładnie kontrastującymi, złocistymi pręcikami w środku. Kwitnie długo i obficie, od końca maja do sierpnia, z przerwą w lipcu.

Nie lubi stanowisk gorących, bardzo nasłonecznionych. Najlepiej rośnie i kwitnie posadzona na wystawie wschodniej, północnej lub zachodniej. Dorasta do 2-2,5 m. Nadaje się do uprawy przy altanach, pergolach, kratach i innych podporach ogrodowych. Może wspinać się po niedużych drzewach, krzewach i iglakach. Wiosną najlepiej ciąć ją słabo, 150 cm od podstawy.


Clematis 'Hania' - brązowy medal