Asortyment roślin - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Asortyment roślin

Asortyment roślin

Szkółka pojemnikowa CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy oferuje najwyższej jakości powojniki i inne pnącza ogrodowe oraz niskie rośliny okrywowe. W ofercie znajduje się blisko 450 gatunków i odmian (w tym ok. 300 gatunków i odmian powojników), 39 z nich to odmiany własnej hodowli lub selekcji. Asortyment jest stale poszerzany o nowe, wartościowe pnącza. W poszukiwaniu roślin nadających się do uprawy w naszym klimacie Szczepan Marczyński odwiedził kilkadziesiąt krajów świata i wciąż nie ustaje w poszukiwaniach. Kontakty z hodowcami i producentami powojników na całym świecie pomagają mu w zdobywaniu ciekawych roślin. Obiecujące zdobycze przed wprowadzeniem do sprzedaży podlegają ocenie trwającej nawet kilkanaście lat. Zajmuje się tym dział testowania nowych odmian, który ocenia m.in. walory dekoracyjne, obfitość kwitnienia, siłę wzrostu, podatność na choroby i szkodniki oraz mrozoodporność. Większość produkowanych odmian szkółka wprowadziła jako pierwsza do sprzedaży w Polsce, a kilkadziesiąt nowych odmian powojników i pnączy wprowadziła na rynek europejski.

Lista gatunków i odmian roślin w asortymencie szkółki:

Aktualnie dostępne rośliny znajdują się w poniższym Formularzu zamówienia. Wypełnione formularze prosimy przesyłać na: clematis1@clematis.com.pl


Formularz zamówienia

 

Rośliny w barwnych pojemnikach C2

Rośliny w pojemnikach C2 stanowią podstawę naszej produkcji. Pnącza podwiązane są do podpór bambusowych wysokości 90 cm, mają bardzo silny system korzeniowy i pędy długości 60-90 cm. Zaopatrzone są w plastikowe wodoodporne etykiety z barwnymi zdjęciami kwiatów i opisem odmiany oraz z instrukcją sadzenia i dalszej pielęgnacji. Pakowane są po 25 szt. w uniwersalne skrzynki drewniane.

Rośliny umieszczamy w różnobarwnych doniczkach: białych, żółtych, pomarańczowych, czerwonych, różowych, fioletowych, ciemnoniebieskich, błękitnych, zielonych oraz złotych i srebrnych.

Kolor pojemnika wskazuje na:

 • barwę kwiatów danej odmiany u roślin o dekoracyjnych kwiatach (Clematis, Campsis, Lonicera, Rosa, Wisteria);
 • barwę owoców roślin owocowych (Aronia, Lonicera kamtschatica, Lycium, Rubus, Schisandra);
 • szczególne cechy rośliny (np. u Actinidia formy żeńskie sprzedawane są w doniczkach pomarańczowych, męskie w zielonych, a samopylne w srebrnych);
 • większość pnączy oferowana jest w zielonych pojemnikach;
 • kilka najcenniejszych odmian oferujemy w doniczkach złotych lub srebrnych.


Pnącza w dużych pojemnikach

Wybrane pnącza z oferty produkowane są w pojemnikach większych niż C2.

Wybrane odmiany powojników sprzedawane są również w pojemnikach C5. Ich pędy prowadzone są na bambusowych kratkach o wysokości 90 cm.

Bluszcze (Hedera) w pojemnikach C5 podwiązane są do łukowato wygiętego bambusa (wysokość rośliny z doniczką - 90 cm). Długość pędów to min. 60-80 cm.

Pnącza w pojemnikach C7,5 podwiązane są do jednego bambusa długości 180 cm. Długość pędów wynosi 150-160 cm.

Pnącza w pojemnikach C10 oferowane są podwiązane do dwóch łukowatych bambusów (wysokość rośliny z doniczką - 120 cm) lub w formie wysokiej podwiązywane do 3 prostych podpór długości 180 cm.

Pnącza w dużych pojemnikach

 

Niskie rośliny okrywowe

Niskie rośliny okrywowe oferowane są standardowo w pojemniku P9. Długość pędów to ok. 15-20 cm. Część roślin okrywowych oferowana jest również w pojemniku C2.

Rośliny okrywowe w P9

 

Rośliny w pojemnikach P9 (9x9x10 cm) - zestawy oferowane wczesną wiosną

Rośliny w pojemnikach P9 pakowane są na dwa sposoby:

 
bryła korzeniowa powojnik w P9
Bryła korzeniowa powojnik w P9
 
 • z barwną etykietą wodoodporną, zawierającą zdjęcie danej odmiany i instrukcję. Oferujemy szeroki asortyment odmian powojników podwiązanych do bambusów 40 cm. Sprzedajemy je po 24 sztuki w różnych zestawach. Do 24 roślin nieodpłatnie dodajemy plastikowe wytłaczanki. Na życzenie klienta wytłaczanki z roślinami możemy odpłatnie zapakować w pudła kartonowe ułatwiające transport oraz dołączyć (odpłatnie) barwny, sztywny plakat.
  • Rodzaje zestawów z etykietą:

  • pnącza A sprzedawane są w zestawie: Akebia, Campsis, Celastrus, Fallopia, Hedera helix, Hydrangea anomala subsp. petiolaris, Lonicera, Parthenocissus.
  • powojniki pełnokwiatowe sprzedawane są jako zestaw odmian w 5 kolorach;
  • powojniki sprzedawane są jako zestaw odmian w 6 kolorach;
 • w torebki z folii, z barwnymi zdjęciami o wymiarze 40x10 cm przedstawiającymi powojniki (pojedyncze lub pełne) lub pnącza (zestawy A, B i C), pakowane są rośliny podwiązane do bambusów 40 cm. Sprzedajemy je kartonami po 24 sztuki w 5 różnych zestawach, z dołączonym (odpłatnie) na życzenie klienta sztywnym, barwnych plakatem.
  • Rodzaje zestawów w torebkach:
   • powojniki sprzedawane są jako zestaw odmian w 6 kolorach.
   • powojniki pełnokwiatowe sprzedawane są jako zestaw odmian w 5 kolorach.
   • pnącza sprzedawane są w trzech zestawach:
    1. Akebia, Campsis, Celastrus, Fallopia, Hedera helix, Hydrangea anomala subsp. petiolaris, Lonicera, Parthenocissus;
    2. Actinidia arguta różne odmiany oraz Actinidia kolomikta różne odmiany oraz Schisandra chinensis;
    3. Wisteria mnożona wegetatywnie - różne odmiany oraz Aristolochia macrophylla.

Pnącza i krzewy owocowe w P9 wczesną wiosną w stanie bezlistnym.

Grupy EKSTRA, PREMIUM i RARYTASY

Grupy EKSTRA, PREMIUM i RARYTASY

W naszej szkółce mamy rozbudowany program oceny roślin. Z różnych stron świata sprowadzamy najbardziej interesujące gatunki i odmiany powojników oraz innych pnączy. W tej chwili w kolekcji i ocenie mamy blisko 450 gatunków i odmian powojników oraz ponad 150 innych roślin. Tylko najwartościowsze z nich, sprawdzające się w naszych warunkach klimatycznych, trafiają do produkcji i sprzedaży.

 

Grupa RARYTASY

Są to gatunki i odmiany trudne w produkcji szkółkarskiej, bardzo interesujące dla kolekcjonerów i zaawansowanych amatorów, a mniej przydatne do powszechnego stosowania. Produkowane są one w mniejszych ilościach.

Grupa PREMIUM

Wyjątkowo poszukiwane odmiany.

Grupa EKSTRA

Odmiany  licencjonowane, bardziej wymagające w procesie produkcji lub nowe i mało znane o szczególnych walorach dekoracyjnych.